23. bölümünü geride bırakan İTÜ Çekirdek ile Girişimci Türkiye’de bu hafta İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan ile İTÜ ARI Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Deniz Tunçalp ‘teknoparklar ve teknoloji tabanlı girişimcilik’ konusunu TRT Radyo 1’e taşıdı.

Bir fikir olarak ilk kez 80’lerde ortaya çıkan teknoparkların hayata geçmesi için 90’ların sonunu beklememiz gerekmişti. Bugün ülkemizde 60 tane teknopark faaliyet gösteriyor ve bunlardan yaklaşık 40’ı oldukça aktif çalışmalar yürütüyor. Ayrıca ülkemizde şu an 10 teknopark daha kurulum aşamasında.

ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan’a göre teknoparkların işlevi şu şekilde özetlenebilir: “Türkiye’nin kalkınmasında daha fazla rol oynamak amaçlı, teknolojik Ar-Ge ve inovasyon içeren fikirlerin ve şirketlerin teknoparklar bünyesinde yer alarak sinerji yaratması için ve bu şirketlerin daha fazla katma değer yaratacak iş fikirlerini hayata geçirerek Türkiye’ye teknolojik sıçratmayı sağlayacak gerekli ortam ve imkanları sağlar.”

Temel Ar-Ge laboratuvarlarda, ticari Ar-Ge teknoparklarda yapılır

Türkiye’nin en köklü teknoparklarından İTÜ ARI Teknokent, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin 243 yıllık mühendislik tecrübesinden faydalanarak akademik bilginin ticarileşebilmesi için çalışıyor. Bu nedenle ARI Teknokent’te birçok akademik girişimciye rastlamak mümkün. Teknokentler, akademisyenlerin bilgi birikimlerinden yararlanarak Türkiye’nin Ar-Ge ihtiyacına katkıda bulunuyor ve ithal ikame ürünlerinin yaratılmasını da mümkün kılıyor.

Çolpan, “Temel Ar-Ge laboratuvarlarda, ticari Ar-Ge ise teknoparklarda yapılır.” diyerek teknoparkların işlevini olabilecek en yalın şekilde özetliyor.

Akademik çalışmaların ticarileşmesini sağlamanın yanı sıra girişimcilik ekosistemini destekleme misyonunu da üstlenen İTÜ ARI Teknokent’in bünyesinde, çoğunluğunu küçük ve orta ölçekli firmaların oluşturduğu toplam 252 firma çalışıyor. 6000’i aşkın Ar-Ge mühendisi istihdam eden ARI Teknokent firmaları, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdikleri 200 milyon dolar Ar-Ge ihracatı ile Türkiye için katma değer yarattılar.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close