Girişiminizi sizin için en değerli kılan yanı nedir? Yanıt ofis kültürünüzden geliştirdiğiniz teknolojiye veya sadık müşterilerinize kadar çok çeşitli olabilecekken; çalışanlarınızın ortaya koyduğu iş de olabilir.

Atalanta merkezli yönetim danışmanlığı şirketi Talent Growth Advisor (TGA), Intellectual Capital Index (Entelektüel Sermaye Endeksi) isimli araştırmasıyla, bir ekibin yeteneklerinin firmanın pazar değerine olan etkisini gözler önüne serdi.

Araştırma, özel bir algoritmayla Dow Jones Borsası Endüstri Endeksi’ndeki (DJIA) firmaların değerini somut varlıkları ötesinde ölçüyor. Listenin en tepesindeki firmalar Boeing, Pfizer, Apple, United Technologies ve Unitedhealth olarak sıralanırken; zirvenin sağlık ve teknoloji egemenliğinde olduğu görülüyor.

“Entelektüel sermaye girişim değerinin yüzde 80 ile 90 arasındaki bölümünü oluşturuyor.” diyen TGA’nin yetenek stratejilerinden sorumlu genel müdür yardımcısı Andrew Lobo şöyle açıklıyor; “Bu şu anlama geliyor, artık insanların ihtiyaçlarınızı yönetmek ve gidermek üzerine geçmiştekinden daha fazla düşünmeye başlamanız gerekiyor. İlk adım en yüksek entelektüel sermaye gerektiren kritik rolleri saptamak.”

Firmanın eş kurucularından Tom McGuire ise bu ölçüt ile geliştirilen işe alma ve entelektüel sermaye geliştirme stratejilerinin girişimleri sürdürülebilir kılacağının altını çiziyor.

Girişimler, entelektüel sermayelerini günlük operasyonlarına yansıtma konusunda büyük firmalara kıyasla bir adım öndeler. Lobo şöyle açıklıyor:

“Girişimler aslında tüm bu konuştuklarımızı otomatik olarak yapıyorlar. İnsan odaklı baktığımızda, bir girişimci ilk olarak bir insan kaynakları departmanı oluşturmuyor; dışarı çıkıp insanları bizzat kendisi buluyor. Girişimci kafasındaki kültürü ve entelektüel sermaye birikimini gerçekleştirdiği işe almalarla meydana getiriyor. Girişimcilik ekosistemi tüm bunları doğal olarak gerçekleştiriyor; halihazırda kritik rollere odaklı durumdalar.”

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close