Sektörün önde gelenleri; pandemi süreci boyunca, yenilenebilir enerjinin talebinde artış görülen tek enerji kaynağı olduğunu ifade ediyor. Küresel yenilenebilir enerji pazarının gelecekte daha da büyüyeceği ve 1.5 trilyon dolarlık bir pazar büyüklüğüne ulaşacağı tahmin ediliyor.

Dünya genelinde, bu alandaki girişimlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Yenilenebilir enerji sektörüyle ilgilenenlerin takip edebileceği, ön plana çıkan bazı girişimler bulunuyor.

Proton Technologies

Kanada merkezli bir girişim olan Proton Technologies, hidrojen rezervlerini termal jeneratörlere dönüştüren bir hidrojen işleme sistemi sunuyor. Bu süreç, kirletici faktörleri ortadan kaldırarak temiz ve yenilenebilir bir enerji kaynağı elde edilmesini sağlıyor. Şirket, geliştirdikleri teknolojiyi, 2021 yılının sonu itibariyle satışa sunmuş bulunuyor.

Battery Resourcers

Massachusetts merkezli Battery Resourcers; hidro enerji kullanarak lityum iyonu geri dönüştüren ve böylece lityum iyon pil geri dönüşümünün çevresel etkisini azaltmak için kullanılan bir teknoloji sunuyor. Girişimin geliştirdiği bu teknoloji ile 9 fonlama turunda, 13 yatırımcı tarafından finanse edildiği biliniyor.

Epishine

İsveç merkezli Epishine; iç mekan ışığını toplayabilen ve daha sonra düşük güçlü cihazlara güç sağlamak için kullanılabilecek enerji üretebilen bir panel geliştirdi. Girişim, geliştirdikleri cihazın pillerinin çevresel etkisini %99’a kadar azaltabileceğini iddia ediyor.

Common Energy

New York merkezli Common Energy; evlerin elektrik sisteminin, yenilenebilir enerji kaynaklarına bağlanmasını sağlayan bir elektrik yönetim teknolojisi sunuyor. Girişimin bu teknoloji ile bugüne kadar, 100.000’den fazla evin elektrik sistemini yenilenebilir enerji kaynaklarına bağladığı biliniyor.

Enerji sektörünü geliştirip daha ileriye taşıyacak fikirlerin mi var?

Enerji sektörünü dönüştürecek yenilikçi teknolojiler, Enerjim Sensin Hızlandırma Programı’nda buluşuyor. Sen de enerji sektörünü inovasyonla geliştirip daha ileriye taşıyacak ve sektördeki dijital dönüşümü hızlandıracak teknolojiler geliştiriyorsan hemen başvur!

Kaynak: https://explodingtopics.com/blog/renewable-energy-startups 

 

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close