Otomotiv sektöründe uzun yıllardır devrim niteliğinde gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Özellikle 2020 ve 2021 yıllarında pandeminin hayatımıza girmesiyle birlikte, her sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de dijitalleşme hız kazanıyor. 2022 yılında da otomotiv sektörünü etkilemesi beklenen ve tüm üreticilerin dikkatle takip etmesi gereken bazı trendler bulunuyor.

Üretimde Otomasyon Yaygınlaşıyor

 Bugün birçok üretici, birçok departmanda otomasyonu tercih ediyor ve bu da üretim oranlarına katkı sağlıyor. Bu nedenle montaj hattı, konveyör sistemi gibi pek çok alanda hatrı sayılır ölçüde otomatikleşmeye gidileceği öngörülüyor. Bununla birlikte zaman içinde üreticilerin, daha genç demografiye hitap edebilmek adına son teknolojileri de araçlarına entegre etmesi gerekiyor. Bunu başarmak isteyen üreticilerin ise araçlara daha fazla yazılım özelliği eklemek ve işletim sistemlerini yükseltmek için büyük teknoloji firmalarıyla iş birliği yapmaları bekleniyor.

Elektrikli Araçlar Artıyor

 Tesla gibi şirketler, elektrikli araçların sadece önümüzdeki yıllarda geleneksel araçların yerini alabileceği düşüncesini güçlendirmekle kalmadı, aynı zamanda çevre konusunda genel bir bilinç oluşmasını sağlayarak otomotiv sektöründeki satış trendlerini de etkiledi.

General Motor ve Volkswagen gibi birçok dev üretici, önümüzdeki on yılda pazara daha fazla hibrit ve elektrikli araç sürme sözü verdi. Hatta 2030 yılına kadar, elektrikli araç satışlarının geleneksel araç satışlarını geçeceği tahmin ediliyor. Bu nedenle 2022’de de şarj istasyonlarının ve yollardaki elektrikli araç sayısının artış göstereceği düşünülüyor.

Online Satışlar Çoğalıyor

 Son birkaç yılda online otomobil satışlarında artış sürerken pandeminin başlaması, online satışa olan taleplerin daha da yoğunlaşmasına neden oldu. Bundan sonrasında pandemi hayatımızdan tamamen çıksa bile tüketicilerin son dönemde alıştıkları kolaylıklardan vazgeçip tekrar bayilere yönelmesi beklenmiyor. Bu nedenle yeni yılda sanal turlar, evde test sürüşü gibi avantajlarla birlikte online araç satışlarındaki artışın da sürmesi bekleniyor.

Araç Kiralamaya Talep Artıyor

 Dünya genelinde pek çok kişi, artık araç sahibi olmak yerine araç kiralamayı tercih ediyor. Bunun nedenleri arasında ise kiralanan araçların, satın almaya oranla çok daha ucuz oluşu, kiralayan kişi için başka hiçbir maliyeti olmaması ve sürekli gelişen araç teknolojilerine daha kolay uyum sağlayabilmek gibi avantajlar gösteriliyor. Bu nedenle kiralık araçlara olan talebin yeni yılda da önemli bir artış göstereceği öngörülüyor.

Ekstra Özellikli Araçların Sayısı Artıyor

 Tesla gibi bu alanda çalışan şirketle, otomobillerin bir ulaşım aracından daha fazlası haline gelmesini sağladı. Video akışı modu, araç içi Wi-Fi erişimi, masaj yapan sürücü koltukları gibi özellikler yolculukları daha keyifli ve eğlenceli hale getirirken pek çok üretici de öncü şirketlerden ilham alarak bu tarz araçlar üretmeye başladı. Bu nedenle, 2022 yılında, yollarda ekstra özelliklere sahip daha fazla araç görülmesi ve bu sayının her geçen gün daha da artış göstermesi bekleniyor.

İTÜ Çekirdek #Otomotiv Programı, Geleceğin Otomobil Teknolojilerini Arıyor!

Otomotiv endüstrisi ve mobilite alanında çözümler üretecek girişimciler OİB’in gücüyle İTÜ Çekirdek’in #Otomotiv Programı’nda destekleniyor. Hızla gelişen teknolojilere ayak uyduran, inovatif fikirleri hayata geçiren ve otomotiv sektörüne katkı sağlayacak girişiminle seni İTÜ Çekirdek #Otomotiv Programına bekliyoruz. Hemen başvur!

 

Kaynak: https://blog.inautomotive.com/top-5-automotive-industry-trends-to-watch-out-for-in-2022/

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close