Yapay zeka hayatımızın hemen her alanında bulunuyor. Ancak bilim insanları bununla yetinmeyerek yapay zekanın kullanım alanına bir yenisini daha ekledi.

Tek amacı depremleri önceden tahmin etmek olan sismologlar yapay zekayı bu hedefleri doğrultusunda kullanmaya karar verdi. Kısacası yapay zeka artık depremleri önceden tahmin etmek için kullanılacak. Sismologlar bunun için gözlem evlerini yapay zekayla donatacak.

Deprem Tespitinde Yapay Zeka Dönemi

Peki, bilim insanları yapay zekayı depremleri tahmin etmek için kullanmaya nasıl karar verdi?

Oklahama tarihsel olarak depremle haşır neşir olan bir bölge değildir. Bu nedenle de depremleri tespit etmek için yeterli ekipmana sahip değildir. Yeterli ekipman olmayınca da haliyle depremleri önceden tespit etmek gibi eylemler pek de mümkün olmuyor.

Harvard Üniversitesi’ndeki mühendis ve araştırmacılar Oklahama’da tespit edilemeyen depremlerin büyük felaketlere neden olduğunu fark ederek buna bir çözüm üretmeye karar verdi.  Önerdikleri çözüm ise sismograf olarak da bilinen deprem dedektörlerinin hassasiyetini artırmak bu gerçekleştirebilmek için de yapay zekadan yararlanmaktır. Geçtiğimiz hafta Science Advances dergisinde yayınlanan bir makale bu yöntemin eski yöntemlerden 17 kat daha etkili olduğunu gösteriyor.

Yeni yöntemde Alexa ve Siri gibi akıllı asistanlarda kullanılan ses algılama yazılımına benzer bir yazılım kullanılıyor. Burada amaç gürültü arasında kaybolan gizli sinyalleri ortaya çıkarmak. Tıpkı dijital asistanlar gibi. Bildiğiniz gibi bu tarz asistanlar evin içindeki arka plan sesleri yok sayarak sizin sesli komutlarınızı algılayabiliyor. Sismograflar da benzer yöntemi kullanarak çok küçük veya uzaktaki depremleri Dünya’nın jeolojik seslerini arka plana atarak tespit edebilir. Bu da Oklahama’daki bilim insanlarının depremler konusunda çok daha fazla veri elde etmesini sağlayabilir.

Araştırma ekibinden Thibaut Perol, bu yöntemle sıfır ya da eksi büyüklüğündeki depremleri tespit edebildiklerini dile getiriyor. Ayrıca bunların insan gözünün algılayamadığı deprem sinyalleri olduklarını da ekliyor.

Araştırmacılara göre yapay zeka bu alanda geliştirilmeye devam eder ve Oklahama’da yaygın şekilde kullanılmaya başlarsa depremlerin önceden tahmin edilmesi konusunda umut var.

Elbette depremleri sadece algılayan değil onları önceden tahmin edebilen bir yapay zeka fikri oldukça heyecan vericidir. Ancak bu konuda tüm sismologlar hemfikir değil. Çünkü Oklahama’daki bilim insanları depremleri tahmin etmekte o kadar da zorlanmadıklarını ifade ediyorlar. Ancak Perol ve meslektaşlarının bu çalışması gelecekte sadece Oklahama’ya değil tüm dünyaya depremler konusunda yardımcı olabilir.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close