Çin pazarında Uber’i mağlup eden Didi, şimdi Endonezyalı Grab yatırımıyla mücadeleyi Güneydoğu Asya’ya taşıyor. 

Uber’in son dönemde yönetimsel anlamda geçirdiği kriz başlıkları süslüyor olsa da şirket sahada da problemler yaşıyor. Yayılımı yavaşlayan Uber, girdiği bazı pazarlarda başarısızlığı tadınca ‘yenilmez’ imajı da sarsılmaya başladı. Bu durum özellikle Asyalı girişimlerin iştahını kabartmaya başlamış durumda.

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de Didi ile girdiği mücadeleyi kaybeden Uber, sonunda bu ülkedeki operasyonlarını satarak pes etmişti. Büyük fırsat kaçmış olsa da Çin’in muazzam ekonomik gücü ve yabancı girişimlere bakış açısı göz önüne alındığında bu durum çok da moral bozacak türden değildi.  Dolayısıyla Uber’in yeni yönü Çin’in ardından dünyanın en kalabalık ülkeleri olan Hindistan (1.3 milyar) ve Endonezya (263 milyon) olmuştu. Fakat Çinli Didi, kendi kıtasında Uber’e pek fırsat tanıma niyetinde değil.

Endonezyalı bir ulaşım girişimi olan Grab, Çinli Didi ve Japonyalı Softbank’ten 2 milyar dolar yatırım aldığını duyurdu. Yatırımın iki Asyalı şirketten gelmesi ve özellikle Didi’nin kendi alanında faaliyet gösteren bir şirkete bu denli yüksek bir yatırım yapması dikkat çekiyor. Grab kendi pazarında Go-Jek ve Uber ile rekabet ediyor. Rakamlar Go-Jek’in pazar lideri olduğunu gösterse de Grab bu yatırımla birlikte baskıyı artıracak. Ayrıca henüz resmi olarak açıklanmasa da Go-Jek’in de Çinli Tencent’ten 1.2 milyar dolar yatırım aldığı söyleniyor. Dolayısıyla Endonezya pazarında liderliğe yükselememiş olan Uber, şimdi güçlenen rakipleri karşısında daha da fazla para harcamak durumunda kalacak.

Grab’in yapılan yatırım sadece elbette dünyanın en kalabalık 4. ülkesinde dominant güç olmak açısından önemli. Fakat Grab, Endonezya dışında farklı ülkelerde de faaliyet gösteriyor. Dolayısıyla Güneydoğu Asya’nın tümüne hakim olmak yolunda oldukça önemli bir adım.

Uber’in yakın zamanda Rusya’daki operasyonunu da Yandex’e satmış olması şirketin imajını zedelemeye devam ediyor. Eğer Uber Güneydoğu Asya ve Güney Asya’da da başarısız olursa global bir girişim olma imajı büyük yara almış olacak. Dolayısıyla şirketin bundan sonraki adımları ve Asyalılarla olan ilişkileri merak konusu.

Grab daha önce de yine Softbank ve otomotiv devi Honda’dan 750 milyon dolarlık bir yatırım almıştı.

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close