Yeni bir fikrin ilhamı ya da yapacağımız tercihlerdeki kararlarımız sahip olduğumuz tecrübe ve bilgiyle şekilleniyor. Aldığımız kararların hayat çizgimizi belirlediğini düşünecek olursak, sahip olduğumuz bilginin tüm yaşamımızı etkileyen ana unsur olduğunu görmüş oluyoruz. Yaşamımız boyunca almamız gereken kritik kararlar konusunda yalnız değiliz, bu sorumluluk hepimizin. 🙂

Neyse ki doğru kararlar almamıza yardımı dokunacak bilgileri ve tecrübeleri bizimle paylaşmak isteyen insanların ürettiği kaynaklara ulaşmak konusunda verimli bir dönemde yaşıyoruz. Kitapların hayatımıza kattıklarını bir kez daha vurgulamak üzere yaptığımız bu girizgâhtan sonra, girişimcilerin kafasını açacak kitap tavsiyelerimiz bu hafta yine aynı yoldan geçen girişimcilerden geliyor.

The China Study, T. Colin Campbell & Thomas M. Campbell

Moda aksesuarları üreten girişim BaubleBar kurucu ortağı Daniella Yacobovsky’nin önerisi doğru beslenmenin tüm hayatımızı ve yaşam standardımızı belirlediğine dair bulgular sunan The China Study. Daniella Yacobovsky, Amerikalı iki profesörün birlikte kaleme aldığı kitaptaki beslenme tavsiyelerinin dış görünüşten başlayarak tüm hayat akışınızı etkilediğini söylüyor.

Originals, Adam Grant

Şeker ve tatlandırıcı kullanmadan sağlıklı içecekler üreten ve koca bir içecek endüstrisini karşısına alan Hint’in kurucusu Kara Goldin’in önerisi, yenilikçi yaklaşımlarıyla topluma dayatılan yanlış “doğrulara” karşı çıkanların dünyayı değiştirebileceğini savunan insan hikâyelerinden oluşan Originals kitabı. Kara Goldin, kitabın Hint’in kuruluş aşamasında en büyük ilham kaynaklarından biri olduğunu belirtiyor.

Tribe, Sebastian Junger

Paylaşımlı araçlarla ulaşım çözümleri sunan girişim Lyft’in kurucu ortaklarından John Zimmer, girişiminin felsefesini de yansıtan Tribe kitabını öneriyor. İnsanları bir araya getirmenin ve bir topluluk oluşturmanın önemini vurgulayan Tribe, insanlığın tarih boyunca küçük gruplar oluşturarak hareket ettiğinde elde ettiği gücün önemine vurgu yapıyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close