Bu yazımızda Belarus doğumlu bir Amerikalı olan, bugünkü kariyerine ulaşmasında sosyal medyanın etkisini oldukça iyi kullanmış bir girişimciden bahsedeceğiz. Yazımızın başlığı ise kendi ağzından söylenmiş bir alıntı, “10 yıl önce, kimse beni tanmıyordu.”. Yazar, konuşmacı, sosyal medyacı, yatırımcı ve girişimci sıfatlarının hepsini bir arada bulunduran bu isim Gary Vaynerchuk.

Okuldan mezun olduktan sonra babasının içecek dükkanında çalışmaya başlayan Gary Waynerchuk, ilk icraat olarak dükkânın ismini “Wine Library” olarak değiştirdi ve e-ticarete başlayarak, Wine Library TV adında günlük yayınlar yapan bir internet yayını yapmaya başladı.

“Mutluluk Bir Şeylere Sahip Olmak Demek Değildir”

Ailesinin işini yapmaktan hoşlanmasına rağmen değişen iletişim mecralarının geleceği, ilgisini daha çok çekiyordu. Dijital mecra odaklı bir ajans kurmaya karar verdi. Ona bu girişimde ön ayak olan ses içinden geliyordu. Bu iç sesi şöyle ifade ediyor, “Mutluluk, kesinlikle herhangi bir şeye sahip olmakla ilgili değil; eğer kendi kendinize kaldığınızda sizi yargılayan birilerini yani kendinizi duymuyorsanız, işte o zaman mutlusunuz demektir.”

Gary Vaynerchuk’a gore mutluluğun başkalarının sahip olduğu şeylere sahip olmak için çalışmak ve para kazanmakla hiçbir ilgisi yok, bu sizi yalnızca mutsuz kılar.

“Süreklilik Kaçınılmazdır.”

31 Ağustos 2019’da Yeni Zelanda’da katıldığı bir konuşmasında sürekliliğin önemini vurgularken, kendi işinde zinde kalmak için her gün başarılı ya da başarısız onlarca sosyal medya platformunu takip ettiğini belirtiyor. “Eğer uzun soluklu bir iş yapmak istiyorsanız kendinizi maraton koşmak için hazırlanan bir atlet oalrak düşünmelisiniz. Kendime ait birçok prensibim var, ama hiçbir zaman değişmeyecek olan en önemli kural sürekli egzersiz yapmak gerektiği.”.

“E-spor Önümüzdeki 20 Yıl İçerisinde En Büyük 3 Spor Dalından Biri Olacak.”

Geleceğin dünyasını geçmişteki değerlerle sorgulamanın yanış olduğunu söyleyen Vaynerchuk, bugünkü ebeveynlerin çocuklarının çok fazla video izleyerek zaman kaybettiğini söylemesini anlamsız bulduğunu belirtiyor. “Bugün Booga’nın (e-sport oyuncusu) bir Fortnite Turnavası’nda bir gecede 3 milyon $ kazandığını göz ardı etmek bir ebeveyn için bir olasılık olamaz. Çocuğunuz muhteşem bir oyuncu olmayabilir; ancak çocuğunuzun ilgi alanlarına yönelik onu teşvik etmeniz ve desteklediğinizi göstermeniz hayatı boyunca ona özgüven kazandıracaktır.”

“Bir İşte Uzmanlaşmak için Harcadığınız Zaman, Asla Kayıp Değildir.”

Kendimden örnek vermem gerekirse kendi içki dükkanında kasiyer olarak da çalıştım, CEO olarak da; yine kendi ajansım da topluluk yönetimi de yapıyorum, CEO olarak da bulunuyorum. Bugün kağıdan biri çıkıp gitse, kesinlikle sorun olmaz, çünkü işin nasıl yapıldığını ben biliyorum. Bir işin her kolunda beceri sahibi olmak  kesinlikle zayıflık olamaz, seni daha da güçlü kılar.”.

“Etrafınızda Sizi Kısıtlayanlara Kulak Asmayın.”

Yaptığınız işe veya istekleriniz çevrenzidekilere doğru gelmeyebilir ama gerçekten yolunuzun bu olduğunu düşünüyorsanız onlara bunu göstermelisiniz. Onları bir noktaya kadar görmezden gelmeli ve hedefinize odaklanmalısınız.

Konuşmanın tamamına buradan erişebilirsiniz.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close