Arkadaş sohbetinde ortaya atılan bir fikir, işten eve giderken farkına vardığınız bir ihtiyaç, finallere hazırlanırken ya da bitirme projenizi hazırladığınız sırada yaptığınız araştırmalar esnasında çakan bir şimşek; geleceğinizin size hazırladığı çılgın fikirleri ve siz binlerce çalışanı olan global bir firmada çalışmanın hayallerini kurarken, dijitalleşen dünyanın kariyeriniz hakkında bambaşka planları olabilir. Belki de “Bir Girişimcinin Hatıra Defteri” isimli kitabınızı yazmaya başlamanın zamanı gelmiştir bile.

Bir girişimin ilk adımlarını attıktan sonra yapılacaklar listenizdeki en önemli maddelerden biri hedefinize odaklanmak olacaktır. Diğer bir yandan ihtiyacınız olmayan çok fazla veriye sahip olmak,  dikkatinizin dağılmasına ve hedefinize ulaşmanıza engel olabilir.

Hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda işinizi bölümlere ayırmak akıllıca olacaktır. Bu bölümleri şu şekilde sıralayabiliriz; iş modeli, ürün ya da hizmet, müşteri, pazarlama, kişisel.

İş geliştirmedeki yapılacaklar listenizde, tüzel kişiliğinizi oluşturmak, banka hesaplarınızı oluşturmak, web sitenizi açmak gibi tüzel varlığınızı ortaya koyacak maddeler bulunuyor. Ürün veya hizmet alanında, çalışma ve denetleme metodunuzu belirlemek, ürün veya hizmet testleri yapmak temel görevler arasında bulunuyor. Satışa başladığınız aşamada vaktinizin önemli bir bölümü müşteri memnuniyetini geliştirmek için harcamalısınız. Bunun için pazar araştırmalarınızı güncel tutmak, güvenilir bir müşteri ilişkileri servisi oluşturmak ve belli periyotlarla müşteri sayınızı denetlemek diğer yapılacak işleriniz arasında olacaktır. Pazarlama ayağında öncelikle stratejinizi oluşturmak, sektörü takip ederek birlikte çalışabileceğiniz paydaşlar bulmak, eğer yapabiliyorsanız hedef kitlenize erişebileceğiniz e-posta listesi oluşturmak sizi bir sonraki aşamaya taşıyabilir. Son olarak kişisel planınıza liderlik ve yönetici özelliklerinizi ve iş çevrenizi geliştirmeyi eklemeniz faydalı olacaktır.

Girişimciliğin Evreleri

Yenilik ve inovasyonun frekansının gitgide azaldığı günümüzde, girişimcilik belki de yeni hayatta kalma yöntemimiz olabilir. Diyelim ki geleceğin girişimcilerinden birisi sizsiniz, peki hangi safhalardan geçeceksiniz?

Daydreamers

Girişimcinin ilk ama belki de en önemli safhası. Bu aşamada gelecekteki girişiminiz hakkında ilk düşünce tohumları ekilir ve arkasından kaynak, araştırma aşamalarında ilerlenerek, başarılı bir iş modeli yaratmanın ilk adımları atılır. Bu aşamada atacağınız adımları rasyonelleştirmek ve sonraki adımlarınızı planlayarak hayata geçirmek, girişiminizin bir hayal olarak kalmaması adına hayati önem taşır.

Side Hustlers

Girişiminizin fiziksel olarak ortaya çıkışı için ufak bir kutlama yapmaya hazır olun. İnternet sitenizi kurduysanız veya ilk iş bağlantınızı gerçekleştirdiyseniz artık ikinci aşamaya geçtiniz demektir. Evet, artık kendi kazancınızı kendiniz yaratmaya başladınız ama unutmayın ki hala ödemekle yükümlü olduğunuz faturalar var. Bu aşamadan sonra her şeyi daha da ciddiye almanın zamanı gelmiş demektir.

Entrepreneurs

Profesyonel olarak kendinizi bir girişimci olarak tanıtabileceğiniz ana kadar ulaştınız. Bu serüvendeki ilk adımlarınızı başarıyla attığınız için sizi tebrik ederiz. Bu andan itibaren tüm başarılar ve de başarısızlıklar sizinle birlikte olacak. Tabii bir yandan fikrini girişime dönüştürmeye hevesli arkadaş çevrenizin de işinizin nasıl gittiğiyle ilgili sorularıyla karşılaşacaksınız. Geleceğinizi artık tamamen kendi ellerinizde, güç sizinle olsun.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close