Küresel nüfustaki artış, doğal kaynakların her geçen gün biraz daha fazla tüketilmesine yol açarken enerji gereksinimlerinin fosil yakıtlardan karşılanması ise iklim krizinin daha da derinleşmesine neden oluyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının gittikçe daha önemli bir hal almaya başladığı günümüzde, bu çözümlere odaklanan şirket ve girişimler hızla değer kazanıyor. Eğer siz de yenilenebilir bir enerji girişimi kurmayı düşünüyorsanız dikkate almanız gereken bazı adımlar bulunuyor.

Uzmanlık Alanınızı Belirleyin

Yenilenebilir enerji çözümlerinde, sayısız alan ve fırsat bulunuyor. Ancak sektörde yer edinmek için ilk olarak kendi uzmanlık alanınızı belirlemeniz gerekiyor. Sunacağınız çözümün, hangi endüstrilere, nasıl faydalar sağlayacağınız konusunda netlik kazanmanız da önem taşıyor.

Bu alanda bir girişim kurmak için sadece yenilenebilir enerji üretimine değil; depolama, kurulum ve dağıtım gibi alanlarda inovatif çözümlere de yönelebilirsiniz.

Bir İş Planı Geliştirin

İş planınızı tasarlamaya, dünyanın diğer bölgelerinde, hali hazırda benzer bir ürün veya hizmet sunan başka şirketlerin olup olmadığını belirlemekle başlayabilirsiniz. Bu işlerden yola çıkarak kendi planınızı geliştireceğiniz bir model tasarlayabilirsiniz.

Kapsamlı bir iş planı oluşturabilmek için maliyetleri analiz etmek, gelir tahminleri yapmak ve işinizi geliştirmek için bazı önemli kilometre taşlarını belirlemek faydalı olacaktır.

Potansiyel Müşterilerinizle Konuşun

Ürün veya hizmetinize olan talebi ve onu pazara en iyi şekilde nasıl tanıtabileceğinizi anlamak için potansiyel müşterilerle görüşmeler yapmanız önem taşıyor. Ayrıca ürününüzü hayata geçirmek veya hizmetinizi sunmak için ihtiyaç duyacağınız malzeme ve hizmetler hakkında fiyat teklifi almak için tedarikçilerle iletişime geçmeniz gerekiyor.

Finansman Seçeneklerinizi Belirleyin

Günümüzde pek çok girişimci; risk sermayesinden, melek yatırımcılardan veya devletlerden finansman elde ediyor. İlk iki seçeneğin elde edilmesi, yatırım yapmadan önce güçlü bir büyüme potansiyeline sahip, mevcut bir şirket görmeyi talep etme eğiliminde olduklarından; erken aşamada biraz daha zor olabiliyor.

Onay almak biraz zaman alsa da daha temiz, daha sürdürülebilir teknolojiler ve hizmetlere yönelik çok sayıda teşvik göz önüne alındığında devlet finansmanları daha iyi bir seçenek olabiliyor.

İTÜ Çekirdek olarak enerji dikeyimize; sektöre değer yaratmak için enerji alanında inovatif teknolojiler geliştiren girişimleri bekliyoruz. Hemen başvur!

Kaynak: https://www.investopedia.com/articles/personal-finance/053115/how-become-renewable-energy-entrepreneur.asp

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close