Yazılım geliştiricilerine bir soru: Günde kodlama yapmak için kaç saat harcıyorsunuz? Peki, hangi programlama dillerinde zorluklar yaşadığınızı ve son zamanlarda hangi dosyalara odaklandığınızı hatırlıyor musunuz? WakaTime, desteklediği 40 farklı kodlama ortamıyla özellikle bağımsız çalışan geliştiricilerin işlerine dair detaylı bilgiler edinmelerine olanak tanıyor.

WakaTime’ın kurucuları Priyanka Sharma (CEO) ve Alan Hamlett (CTO), servisi basit bir zaman sayacı olarak tasarladıktan sonra, bu yöntemin üstlendikleri projeler üzerinde ne kadar zaman harcadıklarını tam olarak ortaya koymadığını fark etti. Google ve Prezi gibi şirketlerde yoğun teknik işler yapan ikili, kısa sürede sorunu çözdü ve kullandıkları yeni yöntem sayesinde geliştiricilerin verimliliğine dair çok daha fazla veri toplayabileceklerini anladı. İşte bugünün WakaTime’ı bu şekilde hayat buldu.

WakaTime ile geliştiriciler kodlama yapmak için harcadıkları zamanı takip edebiliyor, zamanlarını en çok hangi dosyalar üzerinde çalışarak kullandıklarını görebiliyor, hangi programlama dillerinde kodlama yaptıklarını ve bunlara benzer diğer parametleri görebiliyor.

WakaTime, yazılan hiçbir kodu kendi sunucularına göndermiyor. Servisin açık kaynak kodlu yapılmasının bir sebebi de bu; geliştiricilerin işlerinin güvenliğinden emin olabilmelerini sağlamak. Sonuçta hiçbir geliştirici işlerinin üçüncü parti bir sunucuya aktarılmasından memnun kalmayacaktır. WakaTime, lokal olarak çalışıyor ve sunucularına yalnızca dosya isimleri, kod satırı numaraları ve kullanılan programlama dilini gönderiyor. Yalnızca bu üç parametre ile verimliliğe dair birçok detaylı bilgi ortaya koyabilmeleri takdir edilesi bir durum.

WakaTime, GitHub veBitbucket gibi versiyon kontrol servislerindne, JIRA ve Trello gibi proje yönetimi servislerinden ve Chrome’un hata ayıklama araçlarından veri çekebiliyor. Bu veriler, kolay algılanabileckeleri bir şekilde WakaTime üzerinden geliştiriciye sunuluyor.

İlk başlarda WakaTime’ın kurucuları tüm kullanıcılarının saatlik ücretlerle çalışan bağımsız geliştiricilerden oluşacağını öngörüyorken, bugün servisi kullananların yarısı tam zamanlı çalışan geliştiricilerden oluşuyor. Anlaşılan geliştirciler, proje üzerinde harcadıkları zaman alacakları ücrete etki etmese bile çalışmaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorlar.

WakaTime şu an 43,000 geliştirici tarafından kullanılıyor. Ücretsiz üyeler bir haftalık verilerini görüntüleyebilirken, aylık 9 dolar ödeyen geliştiriciler, zaman sınırı olmadan tüm geçmiş çalışmalarına dair verileri analiz edebiliyorlar.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close