Elektrikli otomobil dünyasında bir türlü tam randıman alınamayan pil teknolojisi ve buna bağlı menzil sınırlamaları, en büyük problemlerin başında geliyor. Ancak Tesla’nın son yatırımı, bu endişeleri bertaraf edebilir.

Tesla, uzun yıllardır otomotiv dikeyinde pil ve yenilebilir enerji teknolojileri geliştiren Maxwell Technologies’i, 218 milyon dolar karşılığında satın alma planlarını doğruladı. Anlaşma, San Diego merkezli şirketin, Tesla’nın elektrikli araçları için daha verimli ve daha uzun ömürlü piller üretmesini öngörüyor.

Pil performansını arttırmak, elektrikli araç üreticileri için neredeyse bir vatan meselesi haline geldi. Sürücülerin araçlarını sık sık şarj etmelerinin önüne geçecek, daha uzun ömürlü ve verimli pil performansı sunacak olan şirket pazarda da ipleri eline alacak.

Bu pazarın en önemli oyuncularından Tesla da “yapamıyorsan yaptır” mantığıyla satın almalara yöneldi. Şirketin bu doğrultudaki son atılımı belki de içlerinden en mantıklısı. Zira geleneksel lityum-iyon piller konusunda 25 yıllık tecrübeye sahip bir şirketten bahsediyoruz.

Geçen yıl yayınlanan bir makalede, Maxwell araştırmacılarından Joon Shin ve Hieu Duong, şirketin daha geleneksel tasarımlara kıyasla “benzersiz enerji yoğunluğu ve daha fazla devir ömrü” sağlayan “kuru” pil elektrotları geliştirdiğini söyledi. Maxwell’in üretim süreci toksik sıvı çözücü içermediğinden, çevreye de nispeten zararsız.

Maxwell’in süper kapasitör konusundaki çalışmaları da Tesla’nın gelecek planları hakkında ipuçları verebilir. Süper kapasitörler (veya ultra kapasitörler), katı halli (yani kimyasal olmayan) güç kaynaklarıdır. Bu da onları hızlı güç patlaması sağlama ve frenleme sırasında yeniden şarj edilme konusunda geleneksel kapasitörlerden çok daha verimli hale getirir.

Süper kapasitörler ve bu teknolojinin potansiyeli, Elon Musk’ın da uzun zamandır dikkatini çeken bir konu. Maxwell satın alması gelecek Tesla araçlarda bu teknolojinin kullanılacağı anlamına da geliyor. Öyle olmasa bile, böylesine tecrübeli bir ekibi bünyesine katarak elektrikli otomobil pazarında kendisine üstünlük sağlayacağı kesin.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close