Facebook’ta ayrılık haberlerinin ardı arkası kesilmiyor. WhatsApp kurucu ortağı ve Instagram kurucularından sonra Oculus kurucu ortağı da yetenek yutan şirketten ayrılma kararı aldı.

Ayrılık sebebi hakkında açıklama yapmayan Oculus’un kurucu ortağı Brendan Iribe, Facebook paylaşımında şirkete ve sanal gerçekliğin geleceğine güvendiği için Mark Zuckerberg’e teşekkür etti.

Iribe, Facebook ve çalışanlarına teşekkür etse de iddialara göre ayrılığın perde arkasında Facebook yöneticileri ve Iribe arasında fikir ayrılıkları vardı. Şirkete yakın kaynaklar, ayrılığın sebebi olarak Raft 2’nin rafa kaldırılmasını gösterdi. İddialara göre Iribe ile Facebook yöneticileri arasında Oculus’un geleceğiyle ilgili fikir ayrılıkları yaşandı ve artırılmış gerçeklik gözlüğü projesi Raft 2’nin iptal edilmesi bayrağı taşıran son damla oldu.

Sanal gerçeklik şirketi Oculus’un kurucu ortağı Brendan Iribe, şirketin 2014 yılında 2 milyar dolar karşılığında Facebook bünyesine katılmasıyla birlikte teknoloji devine katılmıştı. O zamandan beri Oculus bir türlü o beklenen patlamayı gerçektiremedi ve son kullanıcı tarafından benimsenen bir ürün çıkaramadı.

Facebook şirketin donanım ürünlerini geliştirmeye devam etti ve son olarak Oculus Quest’i piyasaya sürdü. Ancak o da sanal gerçekliğin temel problemlerini çözemeyip kitlelere hitap edemedi.

Söz konusu ayrılık sonrası Oculus’un geleceği iyice belirsiz hale gelmiş oldu.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close