Bilim İnsanları, Zehirli Kanalizasyon Gazlarını Hidrojen Yakıtına Dönüştürmenin Yolunu Keşfetti

Ohio Eyalet Üniversitesi araştırmacıları, zehirli kanalizasyon gazlarını faydalı bir yakıta dönüştürmenin yolunu keşfetti. Zehirli gazları, “kimyasal döngü” adı verilen bir süreçten geçiren araştırmacılar, daha önce kömür gibi fosil yakıtların karbondioksit salınımı yapmadan yakılmasını sağlayan prensibi, bu kez hidrojen sülfürü dönüştürmek için kullandı. Araştırmacılar bu süreçte, yakıtı tutuşturacak oksijen sirkülasyonunu oluşturmak için metal oksit parçacıklarından yararlandı.

Şimdilik sadece bir laboratuvar çalışması olan sürecin bir sonraki adımının, endüstriyel ölçekte de aynı başarıyı elde etmeye odaklanmak olduğu belirtildi. İkinci adımın da başarıyla tamamlanması durumunda, bu çalışmanın, zehirli gazları nötralize etmek ve faydalı bir ürün yaratmak için yeni bir yol olması bekleniyor.

Central Florida Üniversitesi’nde Su İçinde Bile Kuru Kalabilen Bir Nanomalzeme Tasarlandı

Central Florida Üniversitesi araştırmacıları, suyu itebilen ve su altındayken bile kuru kalabilen bir nanomalzeme tasarladı. Materyal, suyun 60 cm. (2 feet) kadar altında, birkaç saat boyunca kuru kalabiliyor.

Çalışmayı yöneten Profesör Debashis Chanda, yaptığı açıklamada, ilhamlarını doğadaki bitki ve hayvanların su itici ve hidrofobik gücünden aldıklarını belirtirken çalışmada ise nilüfer yapraklarından faydalanıldı. Bu şekilde fullerenlerin moleküler kristallerine dayanan nanoyapılı malzemeler sentezlemeyi başaran araştırmacılara göre, bu materyali diğer hidrofobik yüzeylerden ayıran en önemli özelliği, birkaç saat gibi uzun bir süre boyunca su altında kuru kalabilmesi.…

Japon Şirket AGRIST, Sebze Hasadı için Yeni Bir Robot Geliştirdi

Japon mühendisler, sebze hasadı için “L” ismini verdikleri yeni bir robot geliştirdi. 16 kg ağırlığındaki robot, yaklaşık 4 saat boyunca kesintisiz olarak çalışabiliyor.

Sebzelerin en hassas şekilde ve zarar verilmeden hasat edilebilmesi amacıyla geliştirilen “L” raylar ya da tekerlekler aracılığıyla eden diğer çiftlik robotlarının aksine, tarlaların içine kurulan metal tel sistemi üzerinde hareket ediyor. Bu da sebzelerin en doğru noktalardan hasat edilmesine olanak sunuyor. L’in olgunlaşmış sebzeleri diğerlerinden ayırt etmesi, 30 saniyeden daha kısa sürüyor.

 

 

 

Kaynaklar:

https://www.digitaltrends.com/news/chemical-looping-sewer-gas-hydrogen/

https://interestingengineering.com/this-nanomaterial-can-stay-dry-even-when-submerged-in-water

https://mashable.com/video/l-farm-robot-bell-peppers

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close