Tesla, ABD dışındaki ilk dev üretim merkezini (Gigafactory) kurmak için Çin’le anlaştı. Çin’in Şanghay yönetimiyle anlaşan şirket, yaklaşık 860 bin metrekarelik araziyi kapsayan bir anlaşma imzaladı.

Tesla arazi için ne kadar ödendiğini açıklamasa da Şanghay Arazi Kaynakları ve Planlama Bürosu arazinin değerinin yaklaşık 140 milyon dolara denk geldiğini belirtti.

Konuyla ilgili konuşan Tesla’nın küresel satışlardan sorumlu başkan yardımcısı Robin Ren, “Tesla’nın ABD dışındaki ilk Gigafactory atılımı olan Şanghay’da bu araziyi alarak, gelecekteki gelişmiş ve sürdürülebilir şekilde geliştirilebilen üretim tesisimiz için önemli bir kilometre taşını geride bıraktık.” yorumunu yaptı.

Tesla yeni fabrikadan en fazla üç yıl içinde otomobil üretmeyi planlıyor. On yıl sonunda 500.000 araçlık bir üretim kapasitesine sahip olması planlarken, fabrika başlangıçta yılda 250.000 Tesla otomobil ve pil ünitesi üretecek.

Anlaşma Tesla açısından birden fazla öneme sahip. Öncelikle Çin şirket için ABD’den sonra ikinci büyük pazar konumunda. Geçtiğimiz yıl ABD’de 50.000 otomobil satışı gerçekleştiren Tesla, Çin’de ise 17.000 adet otomobil satmıştı. Yeni fabrikayla birlikte bu rakamlar yukarı doğru ivmelenmesi bekleniyor.

Anlaşmanın bir diğer avantajı ise Tesla’yı ağır vergilerden ve gümrük kontrollerinden kurtaracak olması. ABD ile Çin arasında ardı arkası kesilmeyen ek gümrük vergilerinin ardından artan maliyetlerin de önüne geçilmiş olacak.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close