Facebook görünüşe bakılırsa Blockchain teknolojisi hakkında ciddi düşünüyor. Daha önce bu konuda çalışmalar yürüttüğünü doğrulayan şirket şimdi de akıllı sözleşmeler üzerine odaklanan bir Blockchain şirketini satın aldı.

Bitcoin fiyatlarının gelecekte nereye gideceği bilinmez ancak Blockchain teknolojisinin kalıcı olduğu kesin. Zira yeni blok zincir teknolojisinin kullanım alanı sadece kripto para ödemelerden ibaret değil. Finansal işlemlerden tedarik zincirlerine kadar kendine geniş bir yer bulan teknoloji teknoloji devlerinin de birinci gündem maddeleri arasında yer alıyor. Facebook da onların başında geliyor.

Facebook’un Blockchain ekibi, daha önce Messenger’da görev alan eski PayPal başkanı David Marcus tarafından yönetiliyor. Bu ekip şimdi Facebook’un Chainspace isimli Blockchain isimli şirketi, arkasındaki ekiple birlikte satın almasıyla birlikte iyice büyümüş durumda.

Londra Üniversitesi Akademisi’ndeki araştırmacılar tarafından kurulan girişim, ödemeler ve diğer hizmetler için Blockchain teknolojisini kullanan akıllı sözleşmeler teknolojisi üzerinde çalışıyor.

Chainspace’in kurulmasında payı olan dört araştırmacının da Facebook Blockchain grubuna katıldığı belirtiliyor. İddiadan da öte, araştırmacılardan ikisi (Alberto Sonnino ve George Danezis), halihazırda Facebook’un çalışanları olarak zaten listeliyor. Chainspace’in web sitesinde de ekibin “yeni bir şeye geçtiğini” yazıyor.

Mashable’ın verdiği bilgilere göre, Facebook konuyla ilgili herhangi bir ayrıntı vermese de çalışanları Chainspace’ten işe aldığını doğruluyor.

Chainspace’in web sitesinde yer alan notta “Chainspace kod ve dokümantasyonları hala açık kaynak olacak ve daha önce yayınlanmış tüm akademik çalışmalar ulaşılabilir olmaya devam edecek.” denildi.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close