Merseyrail Şirketi, Demiryolu Ulaşımında Bataryalı Trenleri Kullanmaya Hazırlanıyor

Liverpool bölgesinin demiryolu ağını genişletme planının bir parçası olarak bataryalı trenler, test edildi.  Merseyrail’in yeni tren filosunun yedisi, üçüncü bir elektrikli ray olmadan çalışmalarını sağlayacak bataryalarla donatıldı.

Dört hafta süren testler sırasında trenlerin tek bir şarjla 20 millik bir mesafeye ulaşabildiği görüldü. Demiryolu şirketinin sahip olduğu mevcut filodaki trenlerden %30 daha az enerji harcadığı belirlenen bataryalı trenler, başlangıçta sınırlı bir bölgede çalışacak olsa da zaman içerisinde daha geniş ağlara ulaşmaya başlayacak.

Ses Yalıtımının Geleceği, Yaylı Vidalar mı?

Malmö Üniversitesi, Malzeme Bilimi ve Uygulamalı Matematik Bölümü’nde görev yapan Håkan Wernersson, herhangi bir binanın algılanan ses seviyesini yarıya indirebilecek bir vida geliştirdi.

Vidayı bir akustik uzmanı ile birlikte geliştiren Wernersson, gürültü kirliliğini en aza indirmek için bina inşaatlarında kullanılan vidaları, bu özel vida ile değiştirmenin yeterli olacağını söylüyor. İçine yerleştirilen yay sayesinde ses dalgalarını kıran vida, The Sound Research Laboratuvarları ve RISE Research Institutes of Sweden AB tarafından test edildi. Testler sırasında vidanın, geleneksel bir alçıpan için dokuz desibellik ses azalması sağladığı görüldü.

Niels Bohr Enstitüsü’ndeki Bir Fizikçi, Kara Deliklerin Gizemini Çözdü

Scientific Reports Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, Niels Bohr Enstitüsü’ndeki yüksek lisans öğrencisi Albert Sneppen, kara deliklerin evrenden gelen ışığı nasıl yansıttığını modelleyen ilk matematiksel açıklamayı buldu.

Kara deliklere yakın alanlardaki görüntülerin kendilerini tekrar ediyor oluşu, uzun yıllardır bilim adamlarının nedenini merak ettikleri fakat cevabını bulamadıkları bir durumdu. Sneppen, hazırladığı raporda, bu durumu şöyle açıkladı: “Bir kara delik ne kadar çok dönerse, arka plandaki kozmik bir nesnenin ekstra görüntü oluşturması için o kadar fazla yer bulunur. Bu, arka plandaki bir süpernovadan gelen ışığın hızlı bir şekilde dönen bir kara deliğin varlığında tekrar tekrar görülebileceği anlamına gelir.”

 

Kaynaklar:

https://www.bbc.com/news/uk-england-merseyside-57853592

https://interestingengineering.com/this-spring-loaded-screw-is-the-future-of-soundproofing

https://interestingengineering.com/black-holes-reflect-universe

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close