Kaunas Teknoloji Üniversitesi Araştırmacılarından Yapı Değişikliklerini Gözlemleyen Yapay Zekâ

Kaunas Teknoloji Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi, Litvanya’daki diğer üniversitelerden ekiplerle bir araya gelerek şehirlerdeki bina değişikliklerini anlamaya yardımcı olacak bir yapay zekâ teknolojisi geliştirdi.

Araştırma ekibi bunun için bir drone’dan faydalanıyor. Drone, şehir içinde uçarak bina cephelerinin fotoğraflarını çekiyor ve veriler, kablosuz olarak belirli bir binanın hangi cephe sınıfına ait olduğunu belirleyebilen bir bilgi işlem platformuna gönderiliyor. Böylece şehir ve bina yapılarındaki değişiklikler kolayca fark edilebiliyor. Ekip, bu teknolojinin aynı zamanda binalardaki hasarların fark edilmesine de olanak sunacağını belirtiyor.

 

PNNL Araştırmacıları, Okyanus Enerjisi ile Cihazlara Güç Sağlayacak Yeni Bir Teknoloji Geliştiriyor

Pasifik Kuzeybatı Ulusal Laboratuvarı (PNNL) araştırmacıları, dalga enerjisini denizdeki cihazlara güç sağlamak için elektriğe dönüştürecek küçük bir güç merkezi olan yeni bir silindirik triboelektrik nanojeneratör geliştiriyor.

Elektrik üretimi için üzerine yerleştirilmiş mıknatıslardan yararlanan cihaz, dalgaları verimli bir şekilde ve düşük maliyetle elektriğe dönüştürebiliyor. Araştırma ekibi, jeneratörün daha büyük versiyonlarının, yakın gelecekte, akustik ve uydu telemetrisi dahil olmak üzere, okyanus gözlem ve iletişim sistemlerine güç sağlamak için da kullanılabilmesini hedefliyor.

 

ETH Zürih ve İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü Bilim İnsanları, Ağaçlardan DNA Toplayabilen Drone Geliştirdi

ETH Zürih ve İsviçre Federal Orman, Kar ve Peyzaj Araştırma Enstitüsü araştırmacıları, ağaç dallarından otonom olarak numune toplayabilen özel bir drone geliştirdi. Yapışkan şeritlerle donatılmış olan drone, bir dala indiğinde, buradaki malzemeleri bu şeritler aracılığıyla toplayabiliyor.

Yeni cihazı, 7 farklı ağaç türü üzerinde test eden araştırma ekibi; örneklerde kuşlar, memeliler ve böcekler de dahil olmak üzere 21 farklı organizma grubundan DNA tespit etmeyi başardı. Ekip; özellikle iklim değişikliğinin etkilerini son derece artırdığı son yıllarda, biyoçeşitliliği kataloglamak ve takip edebilmek için yeni geliştirdikleri bu teknolojinin son derece faydalı olacağını düşünüyor.

 

Kaynaklar:

https://techxplore.com/news/2023-01-artificial-intelligence-illegal.html

https://news8plus.com/researchers-work-toward-harnessing-ocean-energy-to-power-devices/

https://www.myscience.org/news/wire/special_drone_collects_environmental_dna_from_trees-2023-ethz

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close