Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu kuruluşu UNICEF’in Avustralya şubesi, hiç para vermeden bağış yapmanıza izin veren bir sayfa açtı. Bu sayfa üzerinden bağış yapabilmek için tek yapmanız gereken kripto para madenciliği için bilgisayarınızın işlem gücünü kullanmak.

Hopepage ( Umut Sayfası) adı verilen sayfa, açıldığından beri 2.600 kişi bağışta bulundu. Kullanıcılar, web sitesi için harcamak istedikleri işlem gücünü ayarlayabiliyor. Ancak yine de yüzdeyi çok yüksek ayarlamamakta fayda var. Bağışta bulunacak kişi sitede ne kadar uzun süre kalırsa UNICEF, o kişi adına daha fazla kripto para çıkarıyor. Bu kripto paraların çocuklara “ temiz su, aşı ve yiyecek” gibi hayat kurtaran malzemeleri sağlamaya yönelik kullanılması planlanıyor.

Sitedeki “Bağış Yap” butonuna tıkladığınızda tarayıcıdaki pop-up ““ www.thehopepage.org‘un bilgi işlem gücünüzü kullanmak istediğini ” belirterek, algoritmaların tarayıcınızda sanal olarak çalışacağını ve hiçbir yükleme işlemi yapmanın gerekmediğini bildiriyor. Ancak bu site her bilgisayarda desteklenmeyebiliyor)

Bildirime göre bu uygulama Coinhive’ın Javascript tabanlı madencilik aracı tarafından destekleniyor. Bu yöntem Salon tarafından reklam geliri elde etmek için oluşturulan Showtime web sitelerinde de kullanılan bir araç.

Hopepage’in sağ üst köşesinde bulunan hız göstergesi kripto para madencilik hızınızı gösteriyor. Eğer madenciliği bir dizüstü bilgisayarla yapacaksınız, makinenizi mutlaka bir güç kaynağına bağlayın. Aksi halde siteyi kullanmaya başladıktan birkaç dakika sonra piliniz büyük bir hızla tükenecektir. Sitenin bilgi işlem gücünüzün büyük bir kısmını kullanmasına izin vermeyin. Bu pilinizin daha hızlı tükenmesine ve aynı zamanda da işlemcinizin yıpranmasına neden olur.

UNICEF insanlara bağışta bulunmaları için ilk kez böyle yaratıcı bir kampanyaya imza atmıyor. Kurum, geçtiğimiz şubat ayında Chaingers.io adında bir site açarak Suriyeli çocuklar için fon topladı. Aradan 3 ay geçmesine rağmen site üzerinden istenen oranda bağış toplanamadı.

Ancak yine de artık daha fazla kullanıcı çevrimiçi bağışta bulunmayı kabul ediyor. Facebook kullanıcıları, arkadaşlarından doğum günü hediyesi olarak bir hayır kurumuna bağış yapmasını istiyor.

UNICEF Avustralya’nın bağış ve haberleşmeden sorumlu direktörü Jennifer Tierney,  güncel insanlık sorunlarında fark yaratmak ve yardıma muhtaç çocuklar için bağış toplayarak durumlarını iyileştirmek için gelişen teknolojiyi kullanmak istedikleri dile getirdi. Şu an Hopepage sayfasında günlük ortalama 1500 kişi UNICEF’e destek olmak için veri madenciliği yapıyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close