Bilim Adamları İnsan Çığlığına Duyarlı Drone’lar Üzerinde Çalışıyor

Almanya Fraunhofer İletişim, Bilgi İşleme ve Ergonomi Enstitüsü (Fraunhofer FKIE) araştırmacıları; arama kurtarma görevlilerinin herhangi bir yerde mahsur kalan veya yaralanan insanları daha hızlı şekilde bulmalarına yardımcı olmak amacıyla insan çığlığına duyarlı drone’lar üzerinde çalışıyor.

Üzerine yerleştirilen MEMS (mikro elektromekanik sistem) mikrofonları sayesinde çığlık seslerine odaklanabilen drone’ların, yakın gelecekte arama kurtarma görevlerinde hayat kurtarıcı rol oynaması hedefleniyor.

Vücutta Çözünebilen Kalp Pili Üretildi

Northwestern ve George Washington Üniversitesi araştırmacıları, vücutta zararsız bir şekilde çözünebilen kalp pili geliştirmek üzere bir araya geldi. Araştırmacıların söylediklerine göre, bir ilk olan kalp pili, bu işleme geçici olarak ihtiyaç duyan hastalar için üretildi.

Kalp pilinin biyouyumlu parçaları, 5 -7 hafta arasında çözünebiliyor. İhtiyacı olan enerjiyi, uzaktan bağlantı kurulabilen bir antenden alan kalp pilleri; temelde, elektronik ödeme yapabilen akıllı telefonlarla aynı teknolojiyi kullanıyor ve içinde elektrot tellerin bulunmaması sayesinde, geçici diğer kalp pillerinin çıkarılması sırasında oluşabilen enfeksiyon riskini de barındırmıyor.

İklim Değişikliği ile Mücadelede Yeni Bir Yöntem: Algler

Sidney’li bira fabrikası Young Henrys, bira üretimi sırasında açığa çıkan yoğun karbondioksit salınımını azaltmak ve iklim değişikliği ile mücadele etmek amacıyla Sidney Teknoloji Üniversitesi bilim adamlarıyla iş birliği yaptı.

Bira üretimi sırasında salınan karbondioksiti oksijene dönüştürmek amacıyla, gezegendeki oksijenin büyük çoğunluğunu üreten mikroalglerden faydalanıldı. Bira mayalayıcıları, mikroalgler barındıran biyoreaktörlerle besleyen fabrika yetkilileri ve Sidney Üniversitesi araştırmacıları, bu yöntemle çevreye verilen zararı minimuma indirmeyi hedefliyor.

 

 

Kaynaklar:

https://mashable.com/article/drones-human-screaming-search-rescue

https://mashable.com/video/dissolvable-pacemaker

https://www.bbc.com/news/av/world-australia-57675513

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close