Harvard Öğrencilerinden Diyabet Tedavisinde Devrim

Harvard Üniversitesi’nde öğrenim gören iki öğrenci, derin öğrenme algoritmalarını kullanarak hastanelerdeki doktorlar için klinik karar vermeyi destekleyen bir SaaS platformu geliştirdi. Basys.ai ismi verilen platformun, diyabet tedavilerinde kullanılması hedefleniyor.

Girişimin danışmanlık görevini üstlenen ve aynı zamanda Insulet isimli sağlık ürünleri şirketinin kurucusu olan John L. Brooks III; sağlık bakımı verilerindeki artışın, bireylerin ve klinik ekiplerinin tedavilerini optimize etmelerini sağlayan içgörüler ve klinik karar destek önerileri sağlamak için kullanılabileceğini ifade ediyor. Brooks III; Basys.ai’ın ise sağlam yapay zekâ tabanı göz önüne alındığında, bu çalışmalara liderlik edebileceğini belirtiyor.

Tarantula Bulutsusu Görüntülendi

Samanyolu Galaksisi yakınlarındaki en parlak gök cismi olan ve dünyadan 160 bin ışık yılı uzaklıkta bulunan Tarantula Bulutsusu görüntülendi.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın 25 Aralık 2021’de fırlattığı James Webb Uzay Teleskobu tarafından görüntülenen Tarantula Bulutsusu’nun, Samanyolu Galaksisi yakınlarındaki en sıcak ve büyük kütleli yıldızlara sahip, en parlak gök cismi olduğu biliniyor. NASA, teleskobun NIRCam kamerası sayesinde, bulutsudaki kozmik toz yüzünden daha önce görülmemiş on binlerce genç yıldızı inceleyebildiklerini belirtiyor.

Ev Tipi Güneş Enerjisinde Yeni Dönem

Güneş panelleri, uzun yıllardır kullanılan bir teknoloji olmasına rağmen bu panellerden elde edilen verim, gitgide düşüyor. Gerçek anlamda yeşil teknolojiye sahip bir ev için yönetilen bir enerji sistemiyle, kullanımın optimize edilmesi gerekiyor.

Yeni nesil güneş enerjisi şirketlerinin ilklerinden olan Lunar Energy ise üretimden çok, enerjinin verimli kullanımına odaklanıyor. Evlerde kullanılan ürünlerin daha verimli olması üzerine çalışan şirketin attığı bu adımın, yakın gelecekte; daha verimli cihazlar ve daha gelişmiş ev enerji yönetim sistemlerinin üretimi, daha iyi pil çözümleri ve yeşil enerjinin daha verimli kullanımı için pek çok şirkete ilham olabileceği düşünülüyor.

Kaynaklar

https://www.forbes.com/sites/frederickdaso/2022/09/05/two-harvard-students-revolutionize-diabetes-treatment-on-a-regular-basys/?sh=552df01857ab

https://www.ntv.com.tr/teknoloji/james-webb-bu-kez-tarantula-bulutsusunu-goruntuledi,RziiICHEi0e5gai9dmrXLQ

https://www.technewsworld.com/story/the-coming-wave-of-next-generation-home-solar-companies-177031.html

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close