Bundan sonra şöyle “mutlu hissettiren, pozitif sözleri olan orta tempolu bir şarkı” dinlemek istediğiniz zaman müzik servisiniz tam olarak istediğinizi size verebilecek. En azından Deezer bunu yapabilecek. Zira müzik servisi, şarkıları dinleyip modunu anlayan bir yapay zeka geliştirmiş durumda.

VentureBeat’in haberine göre, Deezer mühendisleri, şarkıların modunu ve şiddetini kavrayabilen yapay zeka geliştirdi. Çalışmaya ait makale Arxiv.org’da yayınlandı.

Şarkının modunu belirlemek için mühendisler hem ses sinyallerini hem de şarkı sözlerini dikkate aldı. İlk önce sözcüklerin dilsel bağlamlarını yeniden inşa eden modellerle ses sinyallerini bir sinir ağına beslediler. Daha sonra bir şarkının modunu nasıl belirleyeceğini öğretmek için 1 milyondan fazla şarkıyı kapsayan bir meta veri koleksiyonu olan Million Song Dataset‘i (MSD) kullandılar.

Million Song Dataset şarkıların kendisinden ziyade şarkıların meta verilerini içerdiğinden, ekip tüm bu bilgileri Deezer’in kataloğundaki şarkılar, sanatçı isimleri ve albüm başlıkları gibi tanımlayıcılarla eşleştirdi. Elde edilen veri setinin yaklaşık yüzde 60’ı (18.644 parça) yapay zekayı eğitmek için, geri kalanı ise sistemi doğrulamak ve test etmek için kullanıldı.

Sonuç olarak araştırmacılar yapay zekanın, bir parçanın ne kadar sakin ya da enerjik olduğunu, geleneksel yaklaşımlardan daha iyi tespit edebildiğini ortaya koydu. Makalede “Bu performans kazanımı, modelimizin ses ve şarkı sözleri arasındaki orta düzeyli korelasyonları ortaya çıkarmasının bir sonucudur.” ifadelerine yer verdiler.

Deezer bu teknolojiyle çok övündüğü katalog özelliğini iyice geliştirmeyi hedefliyor. Üstelik bu sefer sadece şarkıcı ismi veya müzik türü değil, mod gibi oldukça karmaşık bir kategori için.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close