Dünyanın en popüler video oyun motorları ve araçlarından bazılarını geliştiren Unity Technologies, Silver Lake yatırım şirketinden yatırım aldı.

400 milyon dolarlık turda San Francisco merkezli şirketin yatırım öncesi değerlemesi 2,6 milyar dolar olarak belirlendi.

Unity CEO’su John Riccitiello, anlaşmanın tamamlanması için düzenleyici kurumlardan onay beklendiğini ekledi.

Şirket, Silver Lake’in yanı sıra birkaç özel yatırım şirketiyle daha yatırım görüşmeleri gerçekleştirdi fakat herhangi bir sonuca ulaşmayan bu anlaşmalarda yer alan şirketlerin isimleri gizli tutuldu.

CEO Riccitiello, yatırımın yarısının bazı çalışanların ve erken yatırımcıların hisselerini bozdurmasında kullanılacağını belirtti. Diğer yarısı ise büyüme ivmesinin istikrarlı tutulması için yapılacak yatırımlarda kullanılacak.

2004 yılında kurulan firma, Pokemon Go ve Honour of Kings gibi çok popüler mobil oyunların yaratılmasında kullanılan oyun motorlarının geliştiricisi.

Oyun endüstrisi hızla büyürken, yatırımcılar destekleyecekleri şampiyonları seçmekte zorlanıyorlar. Unity ise sektörün diğer oyuncularından kendi oyunlarını geliştirmek yerine oyun geliştiricileri için motorlar yayımlamasıyla farklılaşıyor. Bu da şirketin başarısını tek tek oyunlara değil, endüstrinin ivmesine bağlıyor.

Unity motor ve araçlarını kullanan oyunların bugüne kadar 2,4 milyarı aşkın cihaza girdikleri belirtiliyor.

1400 kişiye istihdam sağlayan Unity’nin yatırımcıları arasında en büyük hissedarı Sequoia Capital ve DFJ gibi ünlü şirketler yer alıyor. Geçtiğimiz yılın temmuz ayında DFJ tarafından Unity’ye yapılan yatırımda şirket 1,5 milyar dolar değerlemeye ulaşmıştı.

Şirketin en yeni yatırımcısı Silver Lake, geçtiğimiz ay 15 milyar dolarlık bir teknoloji yatırım fonu oluşturmuştu.

Bugün kullanıcılara sunulmuş olan artırılmış ve sanal gerçeklik içeriklerinin yüzde 70’inde Unity motoru kullanılıyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close