Güneş Işığını Polarize Edebilen Akıllı Pencereler Wi-Fi’ya Alternatif Oluyor

King Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları, pencereden gelen güneş ışınlarının elektronik cihazlara kablosuz veri iletimi için kullanılabileceği bir teknoloji geliştirdi. Araştırma ekibinin tasarladığı akıllı cam sistemi, içinden geçen güneş ışığını modüle ederek odadaki cihazların algılayabileceği verilere dönüştürüyor.

Önerilen kurulumun, saniyede 16 kilobit hızında veri iletebildiğini ifade eden araştırma ekibi, yakın gelecekte veri aktarım hızını mega ve gigabit/ saniyeye çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

POSTECH Araştırmacılarından Su Bazlı Şarj Edilebilir Piller

Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi; yüksek kapasiteli lityum iyon pillerdeki patlama ve yanma riskini ortadan kaldırmak amacıyla koruyucu bir polimer tabaka ile stabilize edilmiş, sulu çinko piller geliştiriyor.

Bir blok kopolimer kullanarak çok işlevli bir koruyucu tabaka ile kaplanmış çinko anot geliştiren araştırma ekibi bu yeni polimer katmanın; elastik ve gerilebilir olması sayesinde pilin şarj edilmesi ve boşaltılması sırasında hacim genişlemesine dayanıklı olduğunu ifade ediyor. Lityum iyon pillerin; taşıdıkları yanma ve patlama riskine rağmen günümüzde telefondan diz üstü bilgisayarlara kadar hemen her alanda kullanıldığını belirten ekip, yeni teknolojileri ile pillerdeki bu riski ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Aston Üniversitesi Bilim İnsanları Kahve Telvesi Kullanarak Biyodizel Üretti

 Aston Üniversitesi’ndeki bilim insanları, artık kahve telvesi üzerindeki mikroalgleri besleyerek yüksek kaliteli biyodizel üretimi için kullanıyor.

Kullanılmış kahve telvesinin mikroalglerin beslenmesi ve üzerinde gelişebilmesi için sağlıklı bir yapı sunduğunu keşfeden araştırmacılar; yaptıkları çalışmalar sonucunda minimum emisyon ve iyi motor performansı sağlayarak ABD ve Avrupa’daki spesifikasyonları karşılayan, gelişmiş biyodizel üretmeyi başardı. Ekip; bu yeni yöntemin, biyoyakıtlar için yağ elde etmek amacıyla palmiye ağaçlarının kesilmesinin ve böylece ormansızlaşma ve sera gazı emisyonlarındaki artışın önüne geçebileceğini ifade ediyor.

https://techxplore.com/news/2022-11-smart-windows-polarize-sunlight-energy.html

https://www.sciencedaily.com/releases/2022/11/221102085434.htm https://www.aston.ac.uk/latest-news/aston-university-researchers-feed-leftover-coffee-grounds-microalgae-produce-low

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close