Herkese merhaba! İTÜ Çekirdekli girişimciler, Öneriyor serimiz aracılığıyla kendilerini motive eden sözleri, takip ettikleri platformları, sektörleriyle ilgili trendleri ve daha birçok şeyi bizimle paylaşıyor! Girişimcilik yolunun henüz başındaysanız, bu yolda sorularınız ya da ilham almak istediğiniz noktalar varsa bu serimiz tam size göre! Bu hafta, retinal göz hastalıklarını hızlı bir şekilde taramak için fundusun dijital renkli fotoğraflarını analiz etmek için tasarlanmış yapay zeka tabanlı otomatik bir teşhis yazılımı olan EyeCheckup‘un Kurucusu ve Genel Müdürü Rim Khazhin bizimle önerilerini paylaştı.

Kendinize sık sık hatırlattığınız, sizi motive eden bir cümle var mı?

Birlikte Güçlüyüz

Girişimcilik serüveninizde size ilham veren kitaplar oldu mu ve hangileri?

Sıfırdan Bire – Peter Thiel, Blake Masters

Zor Şeyler Hakkında Her Şey – Ben Horowitz

İzlediğinizde sizi motive eden filmler hangileri?

Silikon Vadisinin Korsanları

Sizce 2022’de sektör trendleri neler olacak?

Yapay Zeka sistemlerinin 2023 yılı içerisinde popülaritesinin artmaya devam edeceğini düşünüyorum. Özellikle tıp sektöründe Yapay Zeka ile tanı ve karar destek sistemleri doktorların işini kolaylaştırmaya devam edecek. Bu trendin önümüzdeki yıllarda daha da değerleneceğini düşünüyorum.

Rol model olarak gördüğünüz kişi ya da kanaat önderleri var mı?

Elon Musk

Girişiminiz için ilk adımı atmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

Fikir oluştuktan sonra projeye başlamak için 6 ay hazırlık için zaman ayırmıştık. Bu süre içerisinde projenin teknik yapılabilirliğini, finanse edilebilirliğini ve potansiyel müşterileri araştırdık. Tüm sorularımızın yanıtını bulduktan sonra projeye başlama kararı aldık.

Girişimcilik yolunda İTÜ Çekirdek size neler kattı?

Girişimcilik karmaşık ve sabır gerektiren bir yoldur. Buradaki karmaşıklığı açıklığa kavuşturma aşamasında gerek eğitim ve seminerler gerekse sağlamış olduğu birebir mentorluk destekleri sayesinde İTÜ Çekirdek’in destekleri paha biçilemezdi.

Sizce başarıya ulaşmanın yolu ya da yolları neler?

Karar vermek Hedef belirlemek ve bunun doğrultusunda disiplinli ve planlı çalışmak başarıya götüren önemli faktörlerden olduğuna inanıyorum. Gerçekçi olmak, bununla birlikte kendine güvenerek daha fazlasını başarabileceğine inanmak ve zorluklara karşı istikrarlı ve sabırlı ilerlemek başarıya götürür.

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close