Advoard Robotics

Herkese merhaba! İTÜ Çekirdekli girişimciler, “Öneriyor” serimiz aracılığıyla kendilerini motive eden sözleri, takip ettikleri platformları, sektörleriyle ilgili trendleri ve daha birçok şeyi bizimle paylaşıyor! Girişimcilik yolunun henüz başındaysanız, bu yolda sorularınız ya da ilham almak istediğiniz noktalar varsa bu serimiz tam size göre!

Bu hafta, otonom filo robotlar ile otomotiv, e-ticaret ve lojistik sektörlerinde dinamik koşullara uygun işbirlikçi çözümler üreten girişimimiz Advoard Robotics’in Kurucu Ortağı Pınar Oğuz Ekim bizimle önerilerini paylaştı.

Kendinize sık sık hatırlattığınız, sizi motive eden bir cümle var mı?

Teknoloji ve çağımız hızla ilerliyor. Türkiye’nin bu ilerlemede geri kalmaması için bir an önce harekete geçmek, katma değeri yüksek ürünler geliştirmek ve üretmek gerekiyor.

Sizce 2022’de sektör trendleri neler olacak?

Lojistik sektöründe yapılan araştırmalara göre robotik ve otomasyon, yapay zekâ, otonom mobil araçlar, nesnelerin interneti, büyük veri analizi teknolojik trendlerden olacak.

Önümüzdeki 10 yılda sektörünüzde ne gibi gelişmeler yaşanmasını bekliyorsunuz?

Önümüzdeki yıllarda lojistik sektöründe daha esnek depo yapıları oluşacak. Büyük ve statik yapılardan ya da çalışanların mallara gittiği senaryolardansa daha mobil ve malların çalışanlara getirilebildiği teknolojiler öne çıkacak.

Rol model olarak gördüğünüz kişi ya da kanaat önderleri var mı?

Vispera’nın kurucu ortağı Aytül Erçil Hoca’nın hem kişiliği hem de akademi ile endüstriyi birleştirerek katma değeri yüksek uygulamalar geliştirdiği için rol modelimiz olduğunu söyleyebilirim.

Advoard Robotics için ilk adımı atmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

Advoard Robotics için ilk adımı TÜBİTAK 3501 projesini hazırlarken otonom mobil platformlara olan ihtiyacın ne kadar büyük olduğunu fark edip, bu platformların çok çeşitli uygulamalarda kullanılabileceğini anlamamızla 2020 senesi başlarında karar verdik.

Advoard Robotics’in girişimcilik yolunda İTÜ Çekirdek size neler kattı?

Advoard Robotics olarak, girişimcilik yolunda İTÜ Çekirdek geniş bir network’e ulaşmamızı ve konusunda uzman kişilerden eğitim almamızı sağladı.

Günlük hayatınızda benimsediğiniz rutinleriniz var mı, varsa neler?

Her gün Youtube ve Linkedin’de yüklenmiş otonom mobil platformlarla ilgili bütün haberleri okumak.

Sizce başarıya ulaşmanın yolu ya da yolları neler?

Çok net iki madde: Araştırmak ve yılmadan çalışmak.

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close