Çağımızın en tanınmış bilim insanlarından biri olan evrenbilimci ve teorik fizikçi Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti. Fizikçinin ölüm haberi aileye yakın kaynaklar tarafından doğrulandı.

Ünlü bilim insanının ailesi Stephen Hawking’in 14 Mart 2018 sabah saatlerinde Cambridge’deki evinde huzurlu şekilde öldüğünü bildirdi. Ölümle ilgili daha fazla açıklama yapmayan aile yasta olduklarını ve mahremiyetlerine saygı gösterilmesini rica etti.

Profesör Hawking, 8 Ocak 1942’de Oxford’da doğdu. 21 yaşındayken motor nöron hastalığı ,ALS, teşhisi koyuldu. Bu hastalık vücudunda adım adım yayılarak onu felç etti. Tekerlekli sandalyeye mahkum olan Hawking 1985 yılında sesini kaybetti.

Vücudunun neredeyse hiçbir bölümünü kullanamayan Hawking, kendisi için özel olarak geliştitien bilgisayar destekli konuşma sistemiyle iletişim kuruyordu. Toplumda oldukça önemli bir konumda olan ünlü fizikçi popülerliğini hiçbir zaman kaybetmedi.

Roger Penrose ile birlikte hazırladığı yerçekimsel tekillikler ve kara deliklerin yaydığı radyasyonu ele alan kitabı “Zamanın Kısa Tarihi” adlı kitabı en bilinen ve satan kitabıdır. Kitap, anahtar kozmolojik kavramları işin uzmanı olmayan kişilere anlatmayı amaçladı ve 20 yılda 10 milyondan fazla satıldı.

“Benim engellerim, çalışma alanım olan teorik fizikte bana büyük bir sorun teşkil etmiyor. Aslına bakarsanız bana faydaları da dokundu. Derslerden ve yönetimsel işlerden muafım. Engellilik hayatım boyunca karımdan, çocuklarımdan, iş arkadaşlarımdan, öğrencilerimden aldığım yardımı es geçemem. İnsanların size yardım etmeye hazır olduklarını anladım. Yeter ki, yardımlarının işe yarayacağına dair bir şeyler gösterin onlara. Elinizden gelenin en iyisi yapın.”

Hawking hastalığının kendisine fizikte yardımcı olduğunu tüm açık yürekliliği söyledi. Doktorların beklentisinin aksine hayata tutundu ve alanındaki en önemli isimlerden biri haline geldi. Bu süreçte de oldukça ünlü birine dönüştü. The Simpsons’da çıktı. Hayatının büyük bir bölümünü anlatan Her Şeyin Teorisi filmi Oscar’ı kazandı.

Stephen Hawking’in çocukları Lucy, Timothy ve Robert babalarının ölümüyle ilgili bir yazılı açıklama yaptı.

“Babamızın vefatından dolayı büyük üzüntü duyuyoruz. O büyük bir bilim insanıydı. Çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi. Bir keresinde ‘Eğer sevdiğiniz insanlara ev sahipliği yapmamış olmasaydı evrenin hiçbir anlamı olmazdı.’ demişti. Onu özleyeceğiz.”

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close