Larry Page ve Sergey Brin bundan 20 yıl önce arama projelerini hayata geçirmek için Susan Wojcicki’nin garajına yerleştiklerinde, dünyalara sığmayan bir şirkete dönüşeceklerini hayal bile etmiyorlardı. Tıpkı hiçbirimizin bundan 20 yıl sonra Google’ın nasıl bir şeye dönüşeceğini hayal edemediği gibi. (Veya hayal etmeye korktuğu gibi.)

Google bugün 20 yaşında. Aslında resmi olarak 4 Eylül 1998’de kurulsalar da yaş günü kutlamalarını 27 Eylül’de gerçekleştiriyorlar. Bu yıl da öyle yaptılar ve bize birbirinden ilginç sürpriz yumurtalar hazırladılar.

Artık gelenekselleşen doodle kutlamaları onların başında geliyor. Bugünün özel doodle videosunda, farklı yıllarda ve dillerde yapılan meşhur Google aramaları yer alıyor. Ayrıca doodle özelliğinin geçirdiği evrim Google blogunda da kendine yer ediniyor.

Sürprizlerden biri de son yılların arama trendlerini gösteren etkileşimli araç. Örneğin t.A.T.u’yu en çok 2003 yılında arattığımızı biliyor muydunuz? (İtiraf edin, o günleri hala arıyorsunuz.)

Ve elbette en büyük sürpriz, yazının da başlığın da konusu olan Street View ile Google garaj turu. Google Haritalar servisinin Street View (Sokak Görünümü) özelliğiyle, teknoloji devinin emeklediği dönemlere geri dönüyoruz.

Görüntüler aslında bugüne ait. Yani Google meşhur garajını bugüne özel olarak ve olabildiğince 1998 yılındaki gibi yeniden düzenlemiş. O günlere ait bilgisayarları, ekipmanları ve tasarımları görmek gerçekten mutluluk verici.

Buradan nostaljik garaj turuna başlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close