Geçtiğimiz hafta bir konferansta sahneye çıkan Uber’in yeni CEO’su Dara Khosrowshahi, özellikle yatırımcıların merakla beklediği halka arz sürecine dair konuştu.

Khosrowshahi, Uber’in kurucu Travis Kalanick’in istifası sonrası CEO’luk görevini devralmıştı. Görevi devraldıktan sonra ise şirketin 18 ila 36 ay içinde halka arz edilebileceğini açıklamıştı. Ancak şimdi çok daha net bir tarih verdi. CEO’ nun belirttiğine göre Uber 2019 yılında halka açılacak.

Etkinlikte önemli konulara değinen Khosrowshahi, Kalanick’in halka açılmayı dezavantaj olarak gördüğünü ve Uber’e hiçbir şey kazandırmayacağını düşündüğüne dikkat çekerek kendisinin bu şekilde düşünmediğini belirtti. Eski CEO Travis Kalanick, Uber’i olabildiğince özel kılmak istiyordu. Bu nedenle de halka açılmayı “acilen yapılması gerekenler” listesine hiç almadı.

Khosrowshahi, halka açılma planlarının SoftBank’la yapılacak anlaşmayı etkilemeyeceğini de belirtti. Finansman sürecinin halka açılma stratejisinden bağımsız olduğunu özellikle vurguladı.

Uber’in halka arzı dikkat çeken bir konu zira 60 milyar doları aşan değerlemesiyle günümüzün en değerli unicorn’larından biri. Dolayısıyla halka arz sürecinde girişimcilik ekosistemi adına rekor anlamına gelecek rakamlar ortaya çıkabilir. Elbette tersi anlamda beklentilerin aksine rakamlar da hem Uber hem de girişimcilik dünyası için olumsuz rüzgarlar yaratabilir.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close