Geçtiğimiz hafta içerisinde teknoloji gündeminde yaşananlar ve ayrıntıları yazımızda.

Facebook, Kan Bağışı Bildirimleri Özelliği Üzerine Çalışıyor

Telefonunuzun yanıp sönen ekranı olmadan kendinizi eksik mi hissediyorsunuz? O zaman size iyi bir haberimiz var. Facebook, etkinlik bildirimleri kategorileri arasına bir yenisini ekliyor. Konu bu sefer sağlığınızla ilgili, dolayısıyla sosyal fayda değeri de bir hayli yüksek.

12 Haziran’da yapılan duyuruya göre, Facebook bundan böyle kan bağışı kabul eden merkezlerin kan ihtiyaç duyurularını bildirim olarak paylaşacak. Uygulama çok da yeni sayılmaz, testleri Bangladeş, Brezilya, Hindistan ve Pakistan’da 2017 yılından beri yapılıyor. Profilindeki “Hakkınızda” bölümünde “Kan Bağışı” seçeneğine giriş yapan kullanıcılara, ihtiyaç halinde duyuru yapan kan bankalarının bildirimleri ulaşacak. Uygulama, testleri yapılan 4 ülkede 35 milyon kullanıcı tarafından kullanıldı. Bu 4 ülkede yapılan araştırma sonuçlarına göre kan bankalarına yapılan bağışların %20’sinde kullanıcılar ilgili ihtiyacı Facebook üzerindeki bildirimden öğrendi. Uygulama yakın zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nde de yayına alınacak.

IKEA, Çevrim İçi Oyun Sektörüne Girdi

Dört bir yanımızı saran ekranlar ve her yıl birkaç kat birden büyüyen video oyun sektörüne IKEA da kayıtsız kalamadı. Giyilebilir oyun cihazları üreten Unyq ile işbirliğine giden marka, oyun sektöründen geçimini sağlayan birçok insan olduğunun da farkına varmış durumda.

Başlangıç olarak üç ürünü mağazalarında kullanıcılarıyla buluşturacak olan İsveçli firma, 3 boyutlu yazıcılarla üretilen bu ürünleri İsveç’teki bir etkinlikte tanıttı. 3 boyutlu yazıcı teknoloji sayesinde ürünler kullanıcıya özel olarak üretilebilecek. Firma yetkililerin yaptığı açıklamaya göre uygulamanın bir amacı da halihazırda oldukça pahalı olan video oyun donanımların daha ulaşabilir fiyatlara indirgenmesini sağlamak.

Ford, Her Bir Araçta 250 Geri Dönüştürülmüş Plastik Şişe Kullandığını Açıkladı

Okyanuslarda oluşan plastik çöplükleri konusunda son dönemde çokça haber duyduk. Plastik kullanımının ve tüketiminin azaltılmasıyla ilgili birçok firma önlem alma yoluna gidiyor. Bu firmalardan bir tanesi de araba üreticisi Ford.

Marka geçtiğimiz günlerde araçların plastik bölümleri için bir yılda 1,2 milyar geri dönüştürülmüş pet şişeden yararlandığını açıkladı. Bu rakam araç başı 250 şişeye denk geliyor. Firma tasarımcıları, araç altında yürüyen aksamı ve motoru koruyan bölmenin üretiminde kullanılan geri dönüştürülen plastiğin daha hafif ve esnek olması sayesinde üretim sürecini de kolaylaştığını söylüyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close