Geçtiğimiz hafta üç ABD eyaleti elektrikli otomobilleri şarj etmek için gerekli altyapı çalışmalarına büyük yatırımlar yapacağını duyurdu. Kaliforniya, New York ve New Jersey eyaletleri elektrikli araçları yaygınlaştırma yolundaki en büyük engellerden biri olan altyapı sorunlarını çözmek için yaklaşık 1,3 milyar dolar harcayacak.

Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu’nun önümüzdeki beş yıl için 738 milyon dolar değerindeki bir projeye onay verdiği açıklandı.  Açıklamalara göre Güney Kaliforniya Edison ve Pasifik Gaz ve Elektrik Şirketi ( PG&E), eyalet çapında yaklaşık 1500 noktada binlerce orta ve ağır aracı destekleyecek şarj altyapısı oluşturmak için 343 milyon ve 236 milyon dolar harcayacak. Beş yıl sonunda PG & E’nin, eyalette yaklaşık 50 farklı yerde 22 milyon dolarlık 234 DC hızlı şarj istasyonu inşa etmiş olması bekleniyor.

ABD Enerji Bakanlığı, elektrikli araçların yüzde 80’inin evlerde şarj edilebildiğini bu nedenle de de Kaliforniya eyaletinin yatırım odağının evlerdeki şarj altyapısını desteklemeye yardımcı olacağını belirtiyor.

San Diego Gaz ve Elektrik de “Konut Şarj Programı” na 137 milyon dolar harcama yapmayı vadediyor. Ayrıca 2. seviye şarj cihazlarını evlerine yüklemek isteyen 60.000 müşterisine de indirim sunacağını söylüyor.

Bu yatırımlar, devletin elektrikli araçlar için şarj altyapısı oluşturmaya ilişkin en büyük taahhütlerinden kabul ediliyor. Üç eyalette gerçekleşen yatırımlar, diğer 47 eyaleti doğrudan etkilemeyecek olsa da elektrikli araç şarj istasyonlarının ülke çapında yayılmasına yardımcı olabileceğine dikkat çekiliyor.

Önümüzdeki iki yıl boyunca bir dizi yeni elektrikli aracın lansmanı yapılacağını belirten Karl Brauer, pek çok tüketicinin elektrikli otomobillerin şarj edilme durumları konusunda kaygılandığını bunun da elektrikli araçların satışını büyük ölçüde etkilediğini söylüyor.

 Kaliforniya, New Jersey ve New York gibi eyaletler elektrikli araçlar için yeni bir şarj altyapısı inşa edebiliyorsa bu elektrikli araçları son yirmi yıldır sıkışıp kaldıkları niş ürün klasmanının ötesine taşıyabilir.

Yenilenebilir Enerji Fikirleri Eyleme Dönüşüyor

ABD’den gelen bu yatırım haberleri devletin, yenilenebilir enerji için çaba göstermeye yönelik yatırım fikirlerini eyleme dönüştürmeye başladığını gösteriyor. Örnek vermek gerekirse Kaliforniya’nın yapacağı yatırım, 2015 yılında yürürlüğe giren ve 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektriğin yarısını devlete bırakmayı vadeden SB 350’nin bir sonucu. Devletin Kamu Hizmetleri Komisyonu, 2018 yılı için elektrikli otobüslere harcanması düşünülen 43 milyon doları onayladı.

Devlet, mayıs ayında Volkswagen’in dizel emisyon skandalının ardından şirketten aldığı 423 milyon doları kullanma planlarını da açıkladı.

2014 yılında Sıfır Emisyon Eylem Planı’nı uygulamaya koyan ABD,  sekiz eyalet arasında 2025 yılına kadar 3,3 milyon sıfır emisyonlu araç elde etmek için anlaşma yapmıştı.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Close