USC Viterbi Mühendislik Okulu Araştırmacıları Ultrason Teknolojisi ile Kör Retinayı Uyaracak Yeni Bir Yöntem Geliştiriyor

 USC Viterbi Mühendislik Okulu Biyomedikal Mühendisliği Bölümü araştırma ekibi, cerrahi yöntem kullanmadan, görme yetisini geri kazandıracak yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Bunun için bir ultrason cihazı geliştiren araştırma ekibi, bu cihaz yardımıyla gözün arka bölümünde bulunan retinaya ses dalgaları göndererek retinayı uyarmayı hedefliyor. Manipüle edilebilen ve gözün belirli bir bölgesine odaklanabilen yüksek frekanslı seslerin, görme yetisini geri kazandırabileceğini düşünen ekip; gelecekte bu yöntemin, cerrahi müdahalelerin yerini almasını hedefliyor.

Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü Araştırma Ekibi Ultrasonik Dalgalar Aracılığıyla Elektronik Cihazları Şarj Etmeyi Başardı

 Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü Elektronik Malzemeler Araştırma Merkezi’ndeki bir araştırma ekibi; elektronik cihazları, ultrasonik güç iletim teknolojisi ile kablosuz olarak şarj edecek yeni bir yöntem geliştirdi.

Geliştirdikleri yeni teknolojinin, triboelektrik enerji üretimi ile ultrasonik dalgaların kablosuz enerji transferindeki verimliliği artırdığını belirten araştırma ekibi; bu yöntemin özellikle kalp pili gibi vücuda yerleştirilen ve su altında kullanılan elektronik cihazların şarj edilmesinde büyük bir kolaylık yaratacağını ifade ediyor.

Öksürük ile COVID-19’u Tespit Edebilen Mobil Uygulama: ResApp

Avustralya merkezli sağlık teknolojisi şirketi ResApp Health, öksürük ile COVID-19’u tespit edebilecek yeni bir akıllı telefon uygulaması geliştirdi. Uygulama, öksürük kalıplarını analiz ederek kişide virüs olup olmadığını tespit etmek için makine öğreniminden faydalanıyor.

Araştırma ekibi; şu ana kadar toplam 741 kişi üzerinde test edilen uygulamanın, %92 oranında başarı gösterdiğini ifade ediyor. Ekip; yeni uygulamanın özellikle alışveriş merkezleri, hastaneler, spor salonları gibi gün içinde çok sayıda kişinin ziyaret ettiği yerlerde, COVID-19’u hızlıca tespit edebilmek amacıyla kullanılmasını hedefliyor.

 

Kaynaklar:

https://techxplore.com/news/2022-04-retinas-focused-ultrasound-technology.html

https://scitechdaily.com/using-ultrasonic-waves-to-charge-underwater-and-body-implanted-electronic-devices/

https://www.slashgear.com/836867/this-health-company-created-an-app-that-detects-covid-19/

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close