Fintech Startupları 2019 Yılında 33,9 Milyar Dolar Yatırım Aldı

Finans servislerine yönelik çözümler üreten startuplar 2019 yılında bir önceki yıla göre daha az yatırım aldı. Bir başka rapora göre bunun sebebinin sermaye kuruluşlarının gelişmekte olan ülke pazarlarına ve gelişimini tamamlamış girişimlere odaklanması olarak görülüyor. CB Insights tarafından yapılan araştırmaya göre fintech girişimleri 2019 yılında 1912 anlaşmayla 33,9 milyar dolar finansman sağlarken, bu miktar 2018 yılında 2049 anlaşma ve 40,8 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Araştırmanın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Dünyanın En Büyük Elektrikli Aracı Afrika’da Test Edilecek

Dünyanın en büyük elektrikli aracının test sürüşleri çok yakında Afrika’da yapılmaya başlanacak. Dev kamyonlar olarak da adlandırılan araçlar üç firmanın ortak çalışmasıyla geliştirildi. Madencilik sektöründe hizmet verecek dev kamyonlar gücünü hidrojen gücüyle beslenen pillerden alacak. Güney Afrika’da test edilecek kamyonların ağırlığının 290 ton olacağı öngörülürken, ilk parti üretimin bu sene başında başlaması bekleniyor.

Google’dan Samsung’a: “Android Yazılımı Değiştirmeyi Bırakın”

Akıllı telefon üreticilerinin telefonları daha güvenli hale getirmek amacıyla Android yazılım üzerinde yaptığı birtakım değişiklikler ve geliştirmeleri takip eden Google’ın Project Zero isimli güvenlik ekibi yapılan geliştirmelerin hedeflenenin aksine güvenlik açıklarına neden olduğunu düşünüyor. Google, dünya akıllı telefon üreticileri arasında lider konumdaki Samsung dahil, Android yazılım kullanan tüm üreticilerine yazılım üzerinde değişiklik yapmak yerine halihazırda yazılımın sahip olduğu güvenlik özelliklerini kullanmasını tavsiye ediyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close