Araç sahiplerini, çekici ve diğer yol yardım hizmetleriyle buluşturan Urgently yeni yatırım turunda 21 milyon dolar yatırım aldı. Girişimin yeni yatırımcıları arasında BMW, Porsche ve Jaguar Land Rover gibi otomotiv sektörünün dev isimleri yer aldı.

2013 yılında kurulan ABD merkezli girişim Urgently, rakiplerinin aksine yıllık üyelik modeline sahip değil. Yol yardımı uygulaması daha ziyade Uber ve Lyft benzeri bir model üzerine kurulu. Örneğin kullanıcı, Urgently uygulamasından çekici çağırdığında, bu onu yakındaki servislere bağlıyor. Kullanıcı servis çağırmadan önce tıpkı Uber’de olduğu gibi ödeyeceği servis ücretini de görebiliyor. Ödemeler uygulama üzerinden gerçekleştiriliyor.

Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da hizmet veren Urgently, araç sahipleriyle bağlantı kurmanın ötesinde bir potansiyele sahip. Platform ölçeklenebilir olup, büyük filolara sahip şirketler için de cazip fırsatlar sunuyor. Bunun dışında daha fazla elektrikli araç piyasaya çıktığında, mobil şarj etme gibi yol yardımı hizmetleri için de uygulamanın büyük talep görmesi bekleniyor.

Girişimin potansiyelini gören otomotiv sektörünün önde gelen isimleri yatırım yapmaktan çekinmiyor. B serisinde 21 milyon dolarlık yatırım da bunun büyük bir göstergesi.

BMW yaptığı yatırımın dışında kendi yol yardım hizmeti BMW Assist için Urgently ile tedarikçi anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre Urgently, şirketin BMW, BMW Motorrad, MINI ve Rolls de dahil olmak üzere ABD’deki dört markasının tümünün sürücülerine yol yardımı ve mobilite hizmetleri sağlamak için bir tedarikçi ortağı olarak hizmet sağlayacak.

BMW i Ventures ortağı Kasper Sage, “eski yol kenarı yardım modelinin daha modern ve dijital bir yaklaşıma ihtiyaç duyduğunu” belirterek şunları kaydetti: “Urgently, dünyanın her yerindeki OEM’lerin, müşterilerine gıda dağıtımından sürüş paylaşımına kadar her alanda bekledikleri gerçek zamanlı ve dijital deneyimi sunmalarını sağlayacak.”

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close