Dijital oyun satış marketi SuperData Research’e göre Epic Games nisan ayında Fortnite oyunundan 296 milyon dolar kazandı.

Oyun, şubat ayında ilk defa 126 milyon dolar kazanmış ve aylık satışlarda Playerunknown’s Battlegrounds’ı geçmişti. Şimdi konuşulan rakam şubat ayındaki kazancın neredeyse iki katı!

İki oyun arasındaki en büyük fark Epic Games’in serbest oyun modeli. Bu model sayesinde Fortnite diğer oyunlar arasından sıyrılarak öne geçiyor. Oyun, oyuncuyu mümkün olduğunca çok oyuncuyla buluşturuyor. Ayrıca oyun içi satın alımlar yoluyla da para kazanıyor. Bunun dışında Epic games, oyunu etkilemeyen birçok kozmetik ürünü de satıyor.

10 dolar karşılığında bir sezon abonelik satan oyunun ürünleri endişe verici şekilde çok satıyor. Bu satışların artış göstermeye devam etmesinin ise birkaç temel nedeni bulunuyor. Fortnite mart ayı ortasında iOS beta sürümünü çıkardı. Nisan ayının ilk haftasından itibaren de Apple platformunda kullanıma sunuldu.

Oyunun iOS versiyonunun geliştirilmesi kazancın da büyük ölçüde artmasına yardımcı oldu. Mobil analiz firması Sensor Tower’ın yaptığı açıklamaya göre oyun bir günde 1 milyon dolar kazanıyor.

Oyunun bu şekilde kazanmaya devam etmesine inanmak için pek çok sebep var. Epic Game, bir süredir oyunun Android bir sürümünü planlıyor. Oyunun geliştiricileri geçtiğimiz hafta başında bu yıl yılın sonlarında başlayıp 2019’a kadar devam edecek şekilde bir ödül havuzu oluşturup 100 milyon dolar ayırmayı planladıklarını açıkladı.

Eğer her şey şirketin planladığı gibi devam ederse Fortnite e-spor, Twitch ve YouTube platformlarında akışlarda ön planlarda yer alacak, yüksek profilli oyucular çekerek turnuvalar düzenleyecek.

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close