Stephen Hawking ve Elon Musk gibi çağımızın en büyük dehalarından bazıları robotların gelecekte insanlığa tehdit olabileceğinden endişe ediyor. Pekiyi, ya robotlar da bizden korkuyorlarsa?

Geride kalan hafta Kaliforniya’nın güneydoğusunda bulunan Sonora Çölü’nün garip ve utangaç bir ziyaretçisi vardı. Shybot (utangaç bot), altı tekerlekli bir robot ve çöldeki tek amacı ne pahasına olursa olsun insanlardan uzak durmak.

DesertX bienali için İtalyan sanatçı Norma Jeane tarafından tasarlanan ve bir mühendis grubu tarafından üretilen robot, perspektifini canlı olarak San Fransisko’da bulunan sanat galerisi The Lab’e yerleştirilen ekran aracılığıyla izleyiciler ile paylaştı. Bir hafta boyunca çölde özgürce dolaşan Shybot, tüm engebeleri aşmayı ve daha da önemlisi tüm insanlardan kaçınmayı başardı.

Robot, onu havadan takip eden insansız hava araçlarından dahi kaçarken; bir daha bulunamama ihtimaline karşı GPS ile konumu takip edildi. Shybot’un bir haftalık macerasını buradan takip edebilirsiniz.

Norma Jeane’in bu yoğun mühendislik gerektiren çalışmayı gerçekleştirmesinin amacı ise insanoğlunun boyunduruğundan arınmış bir dünya hayalini ifade etmekti.

İnsanlar ile makinelerin arasındaki etkileşimi daha doğal hale getirebilmek, robotik alanında karşı karşıya kalınan yegane sorunlardan sayılabilir. Bugüne kadar geliştirilen “sosyal robotlar” henüz bunu başaramamışken, diğerlerinden kaçan Shybot’un bu zamana kadarki en insan benzeri robot olması da kuvvetle muhtemel.

İTÜ Çekirdek girişimlerinden Next Horizons ve Mikro-p‘nin ise insanlar için faydalı robotlar geliştirdiklerini biliyor muydunuz?

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close