Diablo, Call of Duty, Destiny ve World of Warcraft gibi efsanevi oyunların mimarı Activision Blizzard, mobil platformların en popüler oyunlarından biri olan Candy Crush Saga’yı geliştiren King Digital Entertainment şirketini 5,9 milyar dolara satın aldı.

Rekor ücret karşılığında gerçekleştirilen sürpriz satın almanın tamamlanmasının ardından King Digital, Activision Blizzard’ın yan kuruluşu olarak faaliyet göstermeye başlayacak.

King, en son açıkladığı finansal bilançosunda yıllık 1,9 milyar dolar gelir elde ettiğini ve bunun 568 milyon dolarının kâr olduğunu duyurmuştu.

Activision Blizzard, satın almayla ilgili yaptığı açıklamada, King’in 196 ülkeden yarım milyarı aşkın aktif aylık kullanıcısı ile dünyanın en büyük eğlence ağlarından birini kuracaklarını söyledi.

King CEO’su Robert Kotick ise Activision Blizzard’ın marka bilinirliğinden yaralanarak oyunlarını daha büyük kitlelere ulaştırabileceklerini belirtti.

Satın almanın önümüzdeki yılın ortalarında tamamlanması bekleniyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close