Dünyanın en popüler fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram, geçtiğimiz hafta algoritması ile ilgili en çok merak edilenleri açıkladı.

Instagram 2016 yılında ters kronolojik çalışma mantığından vazgeçtikten sonra kullanıcılarından pek çok olumsuz tepki almıştı. Yeni düzende kullanıcının haber kaynağı ilgilendiği alanlara göre düzenleniyor. Bu kullanıcılar tarafından “karmaşık” bulunarak eleştirilse de Instagram bu konuda öyle düşünmüyor. Instagram’a göre 800 milyondan fazla kullanıcı arkadaşlarının gönderilerinin yüzde 90’ınını görebiliyor. Ayrıca kullanıcılar uygulamada eskisinden daha fazla vakit geçiriyor.

Geçtiğimiz mart ayında algoritmasını yeni gönderileri ön plana çıkaracak şekilde değiştirdiğini açıklayan Instagram, San Francisco’daki ofisinde algoritmasının detaylarını basın mensuplarıyla paylaştı.

Instagram Ürün Müdürü Julian Gutman, kullanıcıların haber kaynaklarındaki görseller sıralanırken üç ana faktörün ele alındığını belirtiyor.  Bunlar ilgi alanı, yenilik ve ilişki.

İlgi alanı, Instagram bir gönderiye duyduğunuz ilgiyi ne kadar doğru tahmin edebilirse, o tür gönderilere üst sıralarda yer vermesini sağlar. Yenilik, gönderinizi gönderdiğiniz zamanı dikkate alır. Kısacası dün paylaştığınız gönderi bir hafta önce paylaştığınıza göre daha önceliklidir. İlişki ise gönderiyi paylaşan kişiyle aranızdaki yakınlığı değerlendirir. Eğer gönderi sahibiyle daha önce etkileşime girdiyseniz ya da aynı fotoğraf üzerinde etiketlendiyseniz bu gönderi de öncelikli hale geliyor.

Bu üç faktöre ek olarak Instagram’ın sıralama konusunda dikkate aldığı üç kriter daha bulunuyor. Bunlar da sıklık, takip ve kullanım. Sıklık uygulamayı ne sıklıkla açtığınızı dikkate alıyor. Böylelikle uygulamayı açtığınız andan itibaren en ideal gönderileri size gösteriyor.

Instagram, yaptığı bu açıklamalarla aslında pek çok yanlış anlamayı da ortadan kaldırmış oldu. Şu an için eski algoritmayı tekrar getirmeyeceğinin altını çizen şirket uygulamanın şimdikini halini eleştiren kullanıcılarını dinlemeyi de ihmal etmiyor.

Haber kaynaklarında hiçbir gönderiyi gizlemediğini belirten Instagram’ a göre gönderileri görmek istiyorsanız ekranı aşağı doğru kaydırmaya devam etmeniz yeterli. Bunun yanında çok sık gönderi paylaşan veya yoğun olarak hashtag kullananlar da uygulama tarafından engellenmiyor.

Instagram, yaklaşık bir yıldır tüm sosyal medya mecraları arasında kullanıcı ve işletmelerin gözdesi durumunda. Uygulama her geçen gün kullanıcı sayısını artırıyor. Dolayısıyla da içerik sayısı artış gösteriyor. Ancak buna rağmen içerik tüketim zaman aralığı sabit kalıyor. Sonuçta bu da gönderilerin daha az kişi tarafından görülmesine, hikayelerin daha az kişi tarafından izlenmesine ve etkileşim sayısının azalmasına neden oluyor.

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close