Teknoloji devlerinden biri olan Microsoft geçtiğimiz günlerde GitHub’ı satın aldığını duyurdu.

İki şirket arasında uzun zamandır böyle bir satın alma durumunun olacağı konuşuluyordu. Microsoft yaptığı resmi açıklamayla GitHub’ı 7,5 milyar dolara satın aldığını doğruladı. Son dönemdeki Pazar değerinin 2 milyar dolar üzerinde olduğu söylenen GitHub’ın bu değerin neredeyse 3 katına satılması Microsoft’un rakipleriyle rekabete tekrar başlayacağının habercisi olabilir.

Geliştiriciler, projeler, belgeler ve kodları barındıran ve şirketlerde çok popüler hale gelen büyük bir kod deposu olan GitHub, oldukça büyük şirketlere hizmet veriyor. Apple, Amazon, Google ve diğer pek çok teknoloji şirketi GitHub’ı kullanıyor. GitHub’da 85 milyon veri ve 28 milyon geliştirici bulunuyor.

Satın alma işleminin ardından GitHub artık Microsoft’un Bulut ve Yapay Zeka Başkanı Scott Guthrie’ye rapor verecek. Ayrıca şirketin hem kurucusu hem de CEO’su olan Nat Friedman görevden alınacak ve göreve Chris Wanstrath getirilecek. Wanstrath da Guthrie’ye rapor verecek.

Ortada Microsoft’un GitHub’ı neden satın almış olabileceğiyle pek çok söylenti olsa da aslında bunu tahmin etmek çok güç değil. Microsoft, aralık ayında GitHub’a rakip olan şirketi Codeplex’i kapattı. Ardından da GitHub’a en çok katkıda bulunan şirket oldu. Şöyle ki şu an 1000’den fazla Microsoft çalışanı aktif olarak GitHub’a kod yazıyordu. Geliştiriciler Microsoft geliştiricilerinin güven ve saygınlığının şirketi daha da popüler ve güvenilir hale getireceğinin farkındaydı. Microsoft’un GitHub’ı satın alması büyük işletmelerden en küçük işletmelere kadar projelerin ve kaynak kontrollerinin kullanılmasını daha güvenilir hale getirecek. Çünkü bu şirketler Microsoft tarafından sunulan birçok yazılım ve hizmete zaten güveniyor.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, doğrudan satış ve iş ortağı kanalları ve Microsoft’un ve küresel bulut altyapısına ve hizmetlerine erişim ile kurumsal geliştiricilerin GitHub kullanımını hızlandıracaklarını açıkladı.

Microsoft Açık Kaynak Teknolojisine Yatırım Yapıyor

Zaten Microsoft, Satya Nadella’nın CEO rolünü devraldığından beri hızlı bir şekilde açık kaynak teknolojisine yatırım yapıyor. Şu anda açık kaynak kodlu PowerShell, Visual Studio Code, ve Microsoft Edge JavaScript motoruna sahip. Ayrıca şirket Ubuntu’yu Windows 10’a getirmek için Canonical ile işbirliği yaptı ve mobil uygulama geliştirmeye yardımcı olmak için Xamarin’i satın aldı.

Microsoft, Windows’u geliştirmek için açık kaynak kodlu Git sürüm kontrol sistemini kullanıyor ve şirket SQL Server’ı Linux’a bile getirdi.

Teknoloji devinin yeni CEO’su önderliğinde açık kaynak teknolojilerine yaptığı yatırım açıkça görülüyor. Microsoft ürünleri söz konusu olduğunda çok daha dikkatli davranan geliştiricilerin satın alma işlemlerinin doğrulanmasının ardından ne tepki vereceği ise şu an merak konusu.

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close