FAMU-FSU Mühendislik Koleji Araştırmacıları 3D Baskı Teknolojisini İyileştiriyor

 FAMU-FSU Mühendislik Koleji araştırmacıları, makineler arası veri paylaşımı yoluyla 3D baskı teknolojilerini daha ileri bir seviyeye taşımayı hedefliyor. Bu süreçte; farklı yazıcıları bir bulut platformuna bağlayan ekip, makinelerin doğru işleme hakkında veri paylaşmasını sağlayarak baskı yapmak için gereken süreyi önemli ölçüde kısaltmayı başardı.

3D baskı pazarının giderek büyüdüğünü ve artan talepleri karşılamanın da aynı oranda zorlaştığını belirten ekip; yeni öğrenme algoritmaları ve baskı süreçlerini kontrol etmenin yollarını geliştirmek üzerine çalıştıklarını, böylece yakın gelecekte 3D baskı teknolojilerinin çok daha kısa sürede, çok daha kaliteli sonuçlar verebileceğini ifade etti.

Hong Kong Çin Üniversitesi Araştırmacıları İnsan Vücuduna Yerleştirilmek Üzere Tasarlanmış Yumuşak Robot Geliştirdi

Hong Kong Çin Üniversitesi araştırmacıları; insan vücuduna girmek üzere tasarlanmış, balçık kıvamında bir robot geliştirdi. Küçük boyutlardaki ve yumuşak robotun, çeşitli medikal işlemler için insan vücuduna yerleştirilmesi hedefleniyor.

Manyetik parçacıklar içeren bir balçıktan oluşan robot, harici mıknatıslar yardımıyla kontrol edilebiliyor. Araştırma ekibi, robotun, özellikle yanlışlıkla yutulan nesneleri çıkarmak üzere sindirim sistemine yerleştirilmesinin oldukça işlevsel olacağını belirtti.

NTU Singapur’daki Bilim İnsanlarından Tekrarlanan Baskı ve Baskı Silme İşlemlerine Dayanıklı Polen Bazlı Kağıt

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi’ndeki (NTU Singapur) bilim insanları, üzerine baskı yapıldıktan sonra, kağıda herhangi bir zarar vermeden silinebilen ve defalarca yeniden kullanılabilen polen bazlı bir kağıt geliştirdi.

Polenin büyük miktarda üretilen ve doğal olarak yenilenebilir bir madde olduğunun altını çizen proje ekibi; polen bazlı kağıdın, ağaç bazlı geleneksel kağıtlara oranla çok daha sürdürülebilir olduğunun altını çizdi. Polen bazlı kağıdın yeniden kullanılması için alkali bir solüsyonla temizlenmesinin yeterli olduğunu belirten ekip; bu sayede klasik kağıt geri dönüştürülme işlemleri sırasında ortaya çıkan karbon emisyonları ve enerji kullanımının da azaltılmasını hedefliyor.

 

Kaynaklar:

https://news.fsu.edu/news/science-technology/2022/04/05/famu-fsu-researchers-improve-3d-printing-quality-by-sharing-data-among-machines/

https://mashable.com/video/shapeshifting-slime-robot-university-of-hong-kong

https://techxplore.com/news/2022-04-scientists-recyclable-pollen-based-paper-unprinting.html

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close