FINTECH GİRİŞİMLERİ, COVID-19 DÖNEMİNDE YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRDÜ

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir tüketici araştırmasına göre Amerikalıların %80’i finansal varlıklarını herhangi bir fiziksel banka şubesine ihtiyaç duymadan yönetebiliyor. Aynı araştırmada çıkan bir başka sonuca göre de katılımcıların %73’ü FinTech teknolojilerini “yeni normal”in bir parçası olarak görüyor ve %67’si COVID-19 salgını geçtikten sonra dahi finansal işlemlerini dijital bankacılık yöntemlerini kullanarak gerçekleştireceğini ifade ediyor.

OTONOM ARAÇ TEKNOLOJİLERİNE YATIRIM SÜRÜYOR

Özellikle 5G teknolojisinin kullanımına başlanmasıyla internet bağlantısındaki tepkime sürelerinin düşmesine istinaden günlük hayatımızda yer almaya başlayacağı düşünülen otonom araç teknolojilerine olan ilgi yatırımcılar bazında da her geçen gün artmaya devam ediyor. İsveç merkezli sürücüsüz araç geliştiricilerinden Einride isimli girişim de elektrikli otonom tırları için geçtiğimiz günlerde 10 milyon dolarlık bir yatırım aldı. Einride’ın CEO’su Robert Falck, otonom araç teknolojilerinin önümüzdeki dönemde katlanarak büyüyen bir sektör haline geleceğini ve pandemi döneminin sürdürülebilir ve çok daha güvenli bir ulaştırma imkânı sağlayan bu endüstriye pozitif katkı sağlayacağını düşündüklerini belirtiyor.

APPLE’DAN SONRA GOOGLE DA UYGULAMA MAĞAZASININ KURALLARINI DEĞİŞTİRİYOR

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında yaşanan ve “Ticaret Savaşları” olarak adlandırılan bir dönemin içinden geçtiğimiz bu günlerde, Android işletim sisteminin en büyük paydaşlarından Google, bir süre önce Huawei telefonlarına Google hizmetleri için destek sağlamayacağını duyurmuş ve Huawei buna karşılık kendi uygulama mağazasının lansmanını gerçekleştirmişti.

Bu gündem içerisinde Apple geçtiğimiz aylarda kendi uygulama mağazasında bulunan uygulamalar için yeni regülasyonlar uygulayacağını açıkladıktan kısa bir süre sonra Google da Play Store kurallarında değişikliğe gideceğini açıkladı. Google, Play Store’da bulunan uygulamalar üzerinden Google’ın aldığı komisyonlarda iyileştirmeler yapıldığını ve Android 12 sürümüyle kullanıcıların 3. parti uygulama mağazalarını da kullanabileceğini bir dizi yeni kuralları duyurdu.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close