İyi girişimlerin yetişme merkezinde bu hafta yine birçok önemli gelişme yaşandı!

 

Enlil, Mercedes-Benz Startup Yarışması’ndan ödülle döndü

Şehrin dinamiklerini kullanarak karayollarını yenilenebilir enerji kaynaklarına dönüştüren İTÜ Çekirdek girişimlerinden Enlil, Mercedes-Benz Türk Startup Yarışması’nda Tema Ödüllü Sensgreen’in Teknoloji Ödülü birincisi oldu.

İTÜ Çekirdek 3. dönem eğitim sonu jürisi gerçekleştirildi

3. dönem İTÜ Çekirdek sürecine dahil olan girişimciler, Eğitim Sonu Jürisi’nde projelerinde kaydettikleri aşamaları ve eğitimlerin katkılarını jüri karşısında sergilediler. Bu sunumlar Big Bang’e giden yolda girişimciler için önemli bir kilometre taşı niteliği taşırken aynı zamanda EnerjiSA ,Anadolu Efes, ING Bank, Koç Finans, Innova, Hepsiburada gibi İTÜ Çekirdek partnerlerine projelerini sunma fırsatı sağlıyor.

Roitech‘in akıllı poster çözümü 350 Opet istasyonunda

Roitech’in geliştirdiği IoT tabanlı akıllı çözümler Opet tarafından kullanılmaya başlandı. Opet’in 350 akaryakıt istasyonunda konumlandırılan akıllı poster çözümü ile Opet müşterileri memnuniyet anketine katılmak veya 5 kat yakıt puan kazanmak için  klasik yöntem olan tabletlere dokunmak zorunda kalmıyorlar. Telefonlarını Opet görsellerine yakınlaştırmaları yetiyor. Tüketicinin hiç bir uygulama indirmesine gerek olmaması sebebi ile teknolojik yetkinliği olmayan kullanıcılarıda sisteme kolayca dahil edebiliyor ve pazarın genişlemesine imkan sağlanmış oluyor. 

İTÜ Çekirdek girişimleri INNOGATE ile ABD yolunda

İTÜ Çekirdek girişimlerinden Lumos ve Virasoft, INNOGATE programı ile Amerika pazarına açılmaya hazırlanıyor. Uluslararası pazara açılmak için INNOGATE programı Türkiye eğitimlerini tamamlayan ekipler 9 Temmuz’da Amerika yolculuğuna başlayacaklar. İki girişimin Amerika’daki yolculukları New York ve San Francisco’da onlarca mentor seansı, eğitim ve müşteri görüşmelerini içerecek. 

Hangiokuldaokumaliyim.com eğitim arayan kullanıcısına birebir danışmanlık veriyor

Anaokulundan üniversiteye kadar özel eğitim arayışında olan veli ve öğrencilerin sorunlarını çözmek için kurulan hangiokuldaokumaliyim.com, bu sene yapılan LGS ve YKS sınavlarında ki karmaşayı gidermek adına kullanıcılarına platform üzerinden birebir danışmanlık hizmeti vermeye başladı.

Uzman rehber öğretmenlerden kurduğu 8 kişilik ekip ile hizmet veren platform, gelen soruları sisteme eklediği chatbot üzerinden online olarak cevaplıyor. Şu anda sadece Türkiye geneli özel okulları listeleme yapmasına rağmen devlet okulları ile ilgili gelen soruları da yanıtlıyor.

Kullanıcı deneyimden yola çıkarak tasarım ve kullanım geliştirmeleri için kolları sıvayan startup kurucuları kısa süre içerisinde köklü bir tasarım değişimi için hazırlanıyorlar.

Evde Mimar büyümeye devam ediyor

Evde Mimar, aylık ziyaretçi sayısı olarak 100.000 rakamına ulaştı. Ayda 100.000 tekil ziyaretçi web sitesini ziyaret eden girişim de Youtube kanalı da aktif hale getirildi. Evde Mimar, 7 bu kanal üzerinde de 100.000 izlenmeyi geçti.

RFID Body, elektromanyetik radyasyonda %50 düşüş sağladı

İTÜ Kütüphanesi resmi onayı ile RFID sistemi üzerinde, TÜRKAK onaylı EMR Koruma (www.emrkoruma.com) şirketiyle resmi Elektromanyetik Radyasyon testi yapıldı. Testler sonucusunda RFID Radyasyon Filtre’si ( www.RFIDBody.com ) ile %50 düşük Elekromanyetik Radyasyon ölçümü sağlandı. Böylece girişim, MVP ürünüyle ilk başarılı sonucunu elde etmiş oldu. Raporda verilen bilgiye göre çevredeki diğer RFID cihazlar da kapalı olması halinde bu sonucun daha da düşük olması bekleniyor. RFID Radyasyon Filtresi %99.9 düşük elektromanyetik radyasyon sağlama konusunda tek ürün konumunda.

Ölçüm ve testler İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Biyofizik laboratuvarında kanserli ve sağlıklı hücre üzerinde de devam edecek ve ürünün sağladığı faydaların doğruluğu sağlık uzmanlarınca da teyit edilecek.

Mentornity, Open Active Accelerator ile işbirliğine gitti

Dünya çapında birçok organizasyona mentörlük altyapısı sunan Mentornity, İngiltere’den bir müşteri daha kazandı. Sport England tarafından desteklenen Open Active Accelerator, bundan böyle kurum olarak Mentornity sisteminin sunduğu avantajlardan faydalanacak.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close