Dünyanın en önemli otomobil organizasyonlarından LA Auto Show önümüzdeki hafta başlıyor. Otomobilseverlerin merakla beklediği fuar yine üreticilerin yepyeni modellerine ve birbirinden ilginç konseptlere gebe. Ama o üreticilerin arasında Volvo yok. İsveçli otomobil devi fuara katılacak ama hiçbir otomobilini getirmeyecek. Sebebi ise fazlasıyla ilginç.

Bu yıl LA Auto Show’da herhangi bir otomobil sergilemeyeceğini açıklayan Volvo, fuar standını da paylaştı. Standın ortasında kocaman bir “Bu bir otomobil değildir.” yazısı mevcut. Onun etrafında ise bol bol masa ve sandalye ver. Stand tasarımından da anlaşılacağı üzere Volvo katılımcılarla çay kahve eşliğinde sohbet etmek istiyor.

Peki sohbetin konusu ne? Elbette otomobil. Ama bu bir “konsept otomobil” olmayacak. Volvo daha ziyade “otomobil konsepti” üzerinde duruyor. Yani otomobillerin hayatımızı nasıl şekillendirdiği ve değişen hayat tarzımızın otomobilleri nasıl şekillendirdiği ana konulardan biri olacak.

Volvo’nun bu konuda söyleyecek çok şeyi var. Zira İsveçli üreticinin “geleceğin otomobili” kavramı üzerine şimdiden hayata geçirdiği pek çok farklı atılımı mevcut. Örneğin abonelik sistemine dayanan otomobil paylaşım servisi “Care by Volvo” onlardan biri.

Volvo gelecekte bir otomobil sahibi olma fikrinin anlamını yitireceğini, insanların sahiplikten ziyade mobilitiye önem vereceğini düşünüyor. Bu amaçla hayata geçirdiği “Care by Volvo” sisteminde tıpkı Netflix gibi, herhangi bir Volvo otomobile istediğiniz süreyle sahip olabiliyorsunuz.

Google Asistan ve Haritalarla uyumlu olan gelişmiş bilgi-eğlence sistemi ile elbette sürücüsüz otomobil teknolojisi Volvo’nun üzerinde duracağı diğer konular.

Volvo fuarda genel olarak bu hizmetlerini tanıtacak ve katılımcıların görüşlerini dinleyecek. Yeni fikirlere daima açık olduklarını belirten şirket, insanlara ilham vermeyi ve onlardan ilham almayı umuyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close