Uzayda yolculuk artık hayal değil! Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Jeff Bezos’un uzay teknolojileri şirketi Blue Origin uzay turizmine başlıyor.

Reuters’in bu sabah saatlerinde uzay turizmi fiyatları hakkında bir açıklama yayınladı. Açıklamaya göre uzaya yolculuk etmek için 200.000 ila 300.000 doları gözden çıkarmanız gerekecek!

Blue Origin, Bezos’un ana şirketi Amazon’dan bağımsız olarak kurulan bir şirket. Şirketin New Shepard uzay aracı, turistlerin roket içinde uçtan uça gezilebilmesi için tasarlandı. Büyük pencerelere sahip olan roket, bu sayede Dünya’yı uzaydan rahatça izleme şansı veriyor. Altı adet yatırılabilen koltuğa sahip olan New Shepard uzayda yolculuk etmenin cazibesini en iyi şekilde yolcularına sunuyor.

Blue Origin, bugüne kadar gerçek uzay ortamında denediği 8 test fırlatması gerçekleştirdi. Ki bu testlerde New Shepard’ın geri dönüşleri yer alıyordu. Bu yıl içinde ilk uzay seyahatini gerçekleştireceklerini ifade eden Jeff Bezos, verdiği tarihte gecikmeler yaşayabileceklerinin farkında.

Blue Origin’in en büyük rakiplerinden biri olan uzay turizmi şirketi Virgin Galactic, uzay yolculuğu için kişi başına 250 bin dolar yani yaklaşık 1 milyon 210 bin TL istiyor. Reuters’e göre Virgin Galactic bu zamana kadar 650 kişiyi uzay seyahatine götürdü.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close