What3words, Acil Durumlarda 3 Kelimeyle Yerinizi Tespit Edebiliyor

Los Angeles İtfaiyesi, acil durumlarda yardıma ihtiyacı olan insanların nerede olduklarını bulabilmek için, herhangi üç kelimeyle yer tespiti yapabilen yenilikçi bir konum teknolojisi uygulaması What3words’ü kullanıyor.

Dünya üzerindeki her noktayı üç metrekarelik alanlara bölen uygulama, her kare için üç kelimelik bir adres tanımlaması yapıyor ve bu karelere tanımlanan adresler, hiçbir zaman değişmiyor. Yardıma ihtiyacı olan kişi uygulamayı kullandığında ise itfaiye ekipleri, kişinin bulunduğu konumu, uygulamanın tanımlamış olduğu üç kelimelik adres ile kolaylıkla bulabiliyor.

 MIT, Hangi Fiziksel Aktiviteyi Yaptığınızı Belirleyebilen Lif Geliştirdi

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları, kişinin hangi fiziksel aktiviteyi yaptığını belirleyebilen bir dijital lif geliştirdi. Giysiye dikilen lif; bu aşamadan itibaren, insan vücudundaki verileri toplayıp depolayabiliyor ve analiz edebiliyor.

Giysiye dikildikten sonra, giyen kişi tarafından herhangi bir şekilde hissedilmeyen lif, bilim adamlarının insan vücudu hakkında daha fazla veri ve bilgi sahibi olmalarına olanak tanıyacak. Dijital lif aynı zamanda giysiyle birlikte, en az 10 kez bozulmadan yıkanabiliyor.

 Maryland Üniversitesi araştırmacıları Bilgisayar Oyunu Oynayabilen 3D Baskı Robotik El Tasarladı

Maryland Üniversitesi araştırmacıları, bir Nintendo konsolu üzerindeki düğmeleri kontrol etme yeteneğine sahip bir robotik el tasarladı. 3D baskı yöntemiyle üretilen robot elin ilk testi Super Mario oyunu ile gerçekleştirildi.

Robot, testler sırasında, oyunun ilk bölümünü 90 saniye içinde tamamladı. Araştırmacılar; test amaçlı Super Mario’nun seçilmesinin nedenini hem robot için farklı tasarımsal avantajlar sunması hem de kendileri dahil olmak üzere pek çok kişinin oynadığı ilk bilgisayar olması olarak açıkladı.

 

 

Kaynaklar:

https://mashable.com/video/mit-research-digital-fiber

https://mashable.com/video/what3words-app-lafd

https://mashable.com/video/3d-printed-robot-hand-plays-mario-bros

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close