Facebook, uzun yıllardır beklenen ‘beğenmeme’ tuşunun yakında kullanıma sunulacağını duyurdu. Mark Zuckerberg, şirketin merkezinde gerçekleştirilen ve canlı yayınlanan soru-cevap etkinliğinde, beğenmeme tuşunun insanların empatilerini gösterebilecekleri bir yol olacağını söyledi.

Zuckerberg “İnsanlar uzun yıllardın bana ‘beğenmeme’ tuşunu soruyor. Belki yüzlerce kişi sordu bunu bana. Bugün özel bir gün çünkü bugün bunun üzerinde çalıştığımızı söyleyebiliyorum ve yakında denemelere başlayacağız” dedi. Zuckerberg, ‘beğenmeme’ tuşunun kullanıcıların diğerlerinin paylaşımlarını kötüleyecek bir mekanizma olarak kullanılmamasını istediğini de belirtti. Tuşun üzücü paylaşımların beğenilmesinin kötü olacağı durumlar için kullanılması amaçlanıyor.

BBC’ye konuşan Drexel Üniversitesi’nden sosyal medya uzmanı Prof. Andrea Forte, kullanıcıların yeni özelliği nasıl kullanacaklarını öngörürken “Negatif duyguları ifade etmek için, örneğin gördükleri reklamlardan duydukları rahatsızlıkları bunu kullanabilirler. Ama birden arkadaşlarının bebeklerini, arabalarını, kedilerini ya da yemek pişirme deneyimleri için beğenmeme butonunu kullanacaklarından şüpheliyim” dedi.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close