İlk olarak ABD’de başlayan Uber’in yeni güvenlik uygulamaları Avrupa’ya da yayılmaya başladı. Araç paylaşım servisi, Türkiye’nin de dahil olduğu 24 Avrupa ülkesi için yeni güvenlik planını paylaştı.

Uber’in yeni güvenlik uygulamaları arasında, yolculukları güvenilir kişilerle paylaşma, aracın hızını uygulamadan takip etme ve acil servislere hızlı erişim gibi özellikler yer alıyor. Uber’in blogunda da yayınladığı yeni uygulamaların detayları ise şu şekilde:

Güvenlik Merkezi: Yolcular ve sürücüler, Güvenlik Merkezi ile 7/24 destek ekibimiz, araç ve sürücü bilgisi, yolculuk GPS takibi ve puanlama ve geri bildirim sistemimiz dahil olmak üzere uygulamada temel güvenlik ipuçları hakkında bilgi alabilecekleri özel bir sekmeye sahip olacak.

Acil yardım butonu: Bu özellik, doğrudan uygulama üzerinden yerel güvenlik birimlerini aramanızı sağlayacak. Acil bir durumla karşılaştığınızda, ihtiyacınız olan yardıma ulaşabilmenize yardımcı olmak istiyoruz. Arama yapmadan önce, o anki GPS konumunuz (hem harita üzerinde hem de adres bilgisi şeklinde), araç marka ve modeli, plaka numarası gibi önemli bilgileri size sağlayacağız. Böylece, bu bilgileri kolayca yerel yetkililerle paylaşabileceksiniz.

Güvenilir Kişiler ve Yolculuğu Paylaş özelliği: Yolcularımızın ve sürücü ortaklarımızın yakınlarını yolculuklarından haberdar etmesi artık çok daha kolay. Yolcular telefonlarında kayıtlı beş kişiyi seçerek Güvenilir Kişiler listesine ekleyebilir ve yolculuklarıyla ilgili bilgileri tek bir tuş basarak bu kişilerle paylaşabilir. Yolculuk detaylarınızı yalnızca gece yaptığınız yolculuklarda paylaşmayı mı tercih ediyorsunuz? Gece yapılan yolculukları paylaşma seçeneği de mevcut.

Hız uyarısı: Uzmanlar hız limitine kıyasla kaç kilometre hızla yolculuk yaptığını bilmenin kişilerin daha güvenli hızda seyahat etmelerine yardımcı olduğunu söylüyor. Uber uygulaması bu özelliği de haritanın üstünde göstererek sürücü ortakların hız limitin farkında olmalarına yardımcı oluyor. Sürücüler de bu özelliğin yolda daha güvenli şekilde araç kullanmalarına yardımcı olduğunu bize aktardı.

Yeni güvenlik uygulamalarının birkaç hafta içinde yayınlanması bekleniyor. Yolcular ve sürücüler, yolculuk sırasında harita ekranının sağ alt köşesinde bir ‘kalkan’ ikonu görecek. Bu ikona dokunarak yukarıda bahsedilen güvenlik araçlarına kolayca ulaşılabilecekler.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close