Toronto Üniversitesi Araştırmacıları Kalamar Derisinden İlham Alarak Enerji Tasarrufu Sağlayan Yeni Bir Platform Tasarladı

Toronto Üniversitesi araştırmacıları; kalamar gibi organizmaların renk değiştiren derisinden ilham alarak binaların soğutma, ısıtma ve aydınlatma maliyetlerini azaltabilecek, çok katmanlı bir akışkan sistem geliştirdi.

Pencerelerden iletilen ışığın dalga boyunu, yoğunluğunu ve dağılımını optimize eden platform; basit, hazır bileşenlerin kullanımı sayesinde maliyetleri düşük tutarken mevcut teknolojilere oranla daha fazla konfor sunuyor. Günümüzde, binaların tükettiği enerji miktarının çok büyük olduğunu, binalar için akıllı malzemeler üretmeninse daha fazla yoğunlaşılması gereken bir konu olduğunu belirten araştırma ekibi, geliştirdikleri yeni teknolojinin, diğer araştırmacıları da enerji yönetiminin yeni yolları hakkında daha fazla düşünmeye teşvik etmesini umduklarını ifade ediyor.

 

NASA Tarafından Geliştirilen Elektrikli Uçak, Emisyonsuz Havacılığı Bir Adım Öteye Taşıyor

NASA tarafından geliştirilen ve bu yıl ilk kez uçması planlanan deneysel uçak X-57, tamamen elektrikle çalışıyor. Kanatları üzerinde konumlanmış, toplamda 14 adet pervanesi bulunan X-57, bu pervaneleri ve elektrik motorlarını çalıştırabilmek için lityum piller kullanıyor.

Hızı ve eğim açısı; kalkış, iniş ve seyir için gereken farklı uçak hızlarına uyum sağlamak için uçuş sırasında bile değiştirilebilen pervaneler aynı zamanda pervaneye ihtiyaç duyulmaması durumunda, sürtünmeyi azaltmak için geriye doğru katlanabiliyor. Yaklaşık 160 km’lik menzili ve bir saatlik uçuş süresine sahip olan X-57’nin şu an için uzun mesafeli uçuşların yerini alması beklenmese de emisyonsuz havacılığı bir adım ileri taşıyacak önemli bir gelişme olduğu düşünülüyor.

 

Bilim İnsanları, İşlenmemiş Deniz Suyundan Hidrojen Elde Etmek için Yeni Bir Yöntem Geliştirdi

Çin, Avustralya ve ABD’den mühendis ve malzeme bilimcilerinin oluşturduğu bir araştırma ekibi; önceden arıtmak zorunda kalmadan, deniz suyunu kullanarak hidrojen üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Yeni yöntemde, düşük maliyetli bir metal katalizörü kullanan araştırma ekibi böylelikle deniz suyunu arıtmak yerine, mikroorganizmaları ve diğer katı cisimleri filtrelemeyi başardı. Sürecin, performans açısından, çok daha yüksek maliyetli olan katalizörlerle benzer mantıkla ilerlediğini ve %100 verimli olduğunu ifade eden araştırma ekibi, sıradaki hedeflerinin; bu yöntemin, daha uzun zaman aralıklarında herhangi bir yan etkisi olup olmadığını tespit etmek olduğunu ifade ediyor.

 

Kaynaklar

https://techxplore.com/news/2023-02-liquid-windows-energy-saving-squid-skin.html

https://theconversation.com/x-57-nasas-electric-plane-is-preparing-to-fly-heres-how-it-advances-emissions-free-aviation-197461

https://www.sciencealert.com/new-prototype-device-generates-hydrogen-from-untreated-seawater

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close