Girişimlerin büyük bir çoğunluğu daha ilk yıllarını tamamlamadan kapanıyor. Startup Graveyard ise başarısızlığa uğrayan girişimleri ve onları başarısızlığa sürükleyen sebepleri tutan dijital bir kayıt defteri.

Girişimin amacı, diğer yeni girişimlerin başarısızlığa uğrayanlardan dersler çıkarmasını ve daha fazlasının uzun ömür işlere dönüşmesini sağlamak.

Kitle kaynaklı bir yapıya sahip olan Startup Graveyard, girişimlerin başarısızlık sebeplerini olaya tanık olan insanlardan gelen bilgiler ile kamuoyuna sunuyor.

Platform halihazırda 30’dan fazla girişimin kapanma öyküsüne dair spesifik detaylar sunuyor ve kısa sürede daha fazla derse sahip olmayı amaçlıyor.

Webrazzi’ye göre kapanan yerli girişimlerin yüzde 45’inin başarısızlığının arkasına yeterli finansal kaynak bulamamaları yatıyor iken; yatırım bolluğu yaşanan Silikon Vadisi’nde ise sebepler çoğunlukla iş modelinin yeterince sağlıklı olmamasından veya sıkı rekabet şartları olarak öne çıkıyor.

Startup Graveyard’ın yanı sıra batan girişimlerden ders çıkaran bir diğer platform ise Autopsy ve 130’dan fazla girişimin vakasına ev sahipliği yapıyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close