Sürücüsüz otomobillerin trafiğin ayrılmaz parçalarından biri haline geleceği yeni gerçeklik sandığımızdan çok daha yakında olabilir.

Juniper Research’ün yayınladığı yeni bir rapora göre, 2025 yılına gelindiğinde yollarda 20 milyon sürücüsüz otomobil olacak. Araştırmaya göre, önümüzdeki birkaç yılda bu otomobiller araştırmacılar ve geliştiriciler için kullanılacakken, 2021 yılında isteyen müşteriler tarafından da satın alınabilecekler.

Tamamen insan kontrolündeki otomobillerden, kendi kendini sürenlere geçiş kademeli olacak ve bu sayede direksiyonu bırakmanın psikolojik şoku azaltılacak. Rapora göre, önümüzdeki yıllarda satışa sunulan otomobillerde seyir kontrolü ve otomatik fren gibi daha fazla otomatik kontrol özellikleri yer alacak.

Aralarında Google, Volvo, Daimler, Tesla ve Apple gibi firmaların bulunduğu birçok dev firma, sürücüsüz otomobil teknolojisi için milyar dolarlar seviyesinde yatırımlar gerçekleştiriyor.

Juniper’e göre sürücüsüz otomobil teknolojilerinde başı Google çekiyor. Firma daha şimdiden 53 sürücüsüz otomobilini Kaliforniya ve Teksas sokaklarına çıkarmış durumda. Bu otomobiller, hiçbir sürücü desteği olmadan 2.1 milyon kilometre yol kat etti.

Rapora göre sürücüsüz otomobil teknolojilerinin mükemmelleştirilmesi karşısında bazı engeller var. Örneğin hava durumu bunlardan bir tanesi. Sürücüsüz otomobiller karda, yağmurda ve güçlü güneş ışığı altında zorlanabiliyor. Ayrıca otomobiller diğer araçlar ile yayalar gibi engeller arasındaki farkı kimi zaman anlayamayabiliyor.

Juniper’in araştırmasına göre, önümüzdeki 9 yıl sürücüsüz otomobil teknolojisi için bir hayli yoğun geçecek. İnsanların direksiyonu makinelere teslim etmesi için önce birçok engelin aşılması gerekiyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close